Nitroger's Blog

Σωματομετρικα στοιχεια
Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018, 14:07
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σωματομετρικα στοιχεια

Πώς θα βρείτε το “ιδανικό” βάρος για το παιδί σας

Η αξιολόγηση του βάρος για κάθε άνθρωπο γίνεται πάντα σε σχέση με το ύψος του. Ως “ιδανικό” ορίζουμε το βάρος που δεν δημιουργεί πρόβλημα υγείας, το αποδεχόμαστε ως εικόνα του σώματος μας και μπορούμε να το διατηρήσουμε σχετικά εύκολα. Για να εκτιμήσουμε το βάρος του παιδιού σε σχέση με το ύψος του χρησιμοποιούμε έναν κοινά αποδεκτό δείκτη, τον Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ). Ο ΔΜΣ υπολογίζεται σύμφωνα με τον παρακάτω τύπο:

Δείκτης Μάζας Σώματος= Βάρος (σε κιλά) / Ύψος χ Ύψος (σε μέτρα)

Για παράδειγμα αν ένα αγόρι 9 ετών ζυγίζει 30,5 κιλά και το ύψος του είναι 1, 23 μ. τότε ο ΔΜΣ θα είναι ίσος με 30,5 /1, 23 χ 1,23= 20,1Σωματομετρικα στοιχεια

Τα μέτρα του Υπουργείου Παιδείας …βλάπτουν σοβαρά την υγεία των εκπαιδευτικών
Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου 2018, 12:56
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα μέτρα του Υπουργείου Παιδείας …βλάπτουν σοβαρά την υγεία των εκπαιδευτικών

UNESCO: 21 ώρες διδασκαλίας = 84 ώρες δουλειάς γραφείου

Σύμφωνα με πρόσφατη (2012) μελέτη της UNESCO κάθε ώρα διδακτικού έργου ενός καθηγητή αντιστοιχεί σε 4 ώρες εργασίας γραφείου!

Αυτό συμβαίνει διότι η δυσκολία μίας εργασίας καθορίζεται κατά βάση από το πλήθος και τη δυσκολία των αποφάσεων που καλείται να λάβει ο εργαζόμενος κατά τη διάρκειά της.

Και μαντέψτε ποιο είναι το επάγγελμα στο οποίο ο εργαζόμενος πρέπει να λαμβάνει συνεχώς σημαντικές αποφάσεις για την πορεία της εργασίας του.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι εκπαιδευτικοί παθαίνουν συχνά υπερκόπωση, burnout και γενικώς στρεσάρονται πολύ περισσότερο από άλλους εργαζόμενους.