Nuage de mots

nuage de mots

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Nuage de mots

Το σχολείο των ονείρων μου

Στις μέρες μας όλο και πιο συχνά αμφισβητείται το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.  Συχνά ακούμε μαθητές και γονείς να μιλάνε με απαξίωση για το σύγχρονο ελληνικό σχολείο. Πολλοί μαθητές, στα πλαίσια της γενικότερης απόρριψης, αρνούνται να συνεργαστούν με τους καθηγητές ή και τους συμμαθητές, με αποτέλεσμα συχνά να καταφεύγουν σε πράξεις βανδαλισμού, επιθετικότητας και ακραίων συμπεριφορών.

Λαμβάνοντας υπόψη αυτή τη γενικότερη κατάσταση αρνητισμού απέναντι στο σχολείο, γεννήθηκε η σκέψη να μπορέσουν τα παιδιά στα πλαίσια του μαθήματος του πρότζεκτ, να

Οι μαθητές στολίζουν την τάξη τους με χαρτόνια στα οποία ζωγραφίζουν και γράφουν.

Οι μαθητές στολίζουν την τάξη τους με χαρτόνια στα οποία ζωγραφίζουν και γράφουν κατά τη διάρκεια του πρότζεκτ.

εκφραστούν ελεύθερα και να διατυπώσουν την άποψή τους σχετικά με το πώς φαντάζονται το σχολείο των ονείρων τους. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος αυτού, δίνεται έμφαση  σ τη δυνατότητα των παιδιών να μπορούν να πουν τις ιδέες τους ενεργοποιώντας τη φαντασία τους  και με βάση τις ανάγκες τους να περιγράψουν ένα σχολείο διαφορετικό από το δικό τους.

Μέσα από μεθόδους, όπως η μέθοδος της ιδεοθύελλας, του ερωτηματολογίου καθώς και της έρευνας μέσω υπολογιστή σχετικά με άλλα εκπαιδευτικά συστήματα χωρών του εξωτερικού, δίνεται η ευκαιρία στους μαθητές  να μιλήσουν για ένα σχολείο με περισσότερο χρώμα, με περισσότερη τεχνολογία, με μεγαλύτερες ελευθερίες, με καλύτερη συνεργασία μεταξύ μαθητών και καθηγητών, με καλύτερες εγκαταστάσεις αθλητικές και πολλά άλλα. Παράλληλα με την αναζήτηση πληροφοριών διαδικτυακά, προβλήθηκε και το παρακάτω βίντεο που είναι σχετικό με το θέμα του παρόντος πρότζεκτ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το σχολείο των ονείρων μου