Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ΄ – Θέματα

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ΄ – Θέματα

ΘΕΜΑΤΑ Γ΄ – Μάρτιος 18

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Συμβουλές

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Συμβουλές
  • Κράτησε μυστικό τον κωδικό πρόσβασης του ηλεκτρονικού σου ταχυδρομείου από όλους. Αν πιστεύεις ότι κάποιος έμαθε τον κωδικό πρόσβασής σου, άλλαξέ τον αμέσως. Προσπάθησε να έχεις πάντοτε έναν κωδικό πρόσβασης τον οποίο κανένας δεν μπορεί να μαντέψει.
  • Ποτέ μη δεχτείς να συναντήσεις αγνώστους που γνώρισες στο Διαδίκτυο. Εάν θελήσεις να συναντήσεις κάποιον, φρόντισε αυτό να γίνεται πάντα σε δημόσιο χώρο και με τη συνοδεία του γονιού σου ή ενός ενήλικα τον οποίο εμπιστεύεσαι.
  • Όταν συνομιλείς σε κάποιο chatroom να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός/ή και μη δίνεις τα προσωπικά σου στοιχεία, όπως την ηλεκτρονική σου διεύθυνση, τη διεύθυνση του σπιτιού ή του σχολείου σου ή τον αριθμό του τηλεφώνου σου.
  • Να αποφεύγεις τις ιστοσελίδες για τους «άνω των 18 ετών». Οι προειδοποιήσεις είναι για να μας προστατεύουν. Είναι προτιμότερο να ανακαλύψεις ιστοσελίδες με επιμορφωτικό, ψυχαγωγικό και ενημερωτικό περιεχόμενο ανάλογο με την ηλικία και τα ενδιαφέροντά σου.
  • Είναι σημαντικό να μην ανοίγεις ηλεκτρονικά μηνύματα που έλαβες από αγνώστους. Ποτέ μην ανοίξεις συνημμένα αρχεία που έλαβες από τέτοια  ηλεκτρονικά μηνύματα γιατί μπορεί να μεταδώσουν ιούς στον υπολογιστή σου. Ζήτησε από τους γονείς σου να σου εγκαταστήσουν σύστημα φιλτραρίσματος της ανεπιθύμητης αλληλογραφίας για να λαμβάνεις μόνο τα μηνύματα που επιθυμείς.

Εθισμός στο Διαδίκτυο – Διαδικτυακά παιχνίδια

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθισμός στο Διαδίκτυο – Διαδικτυακά παιχνίδια

Ο Εθισμός στο διαδίκτυο μπορεί να προκύψει με την πολύωρη ενασχόληση σε συζητήσεις , ηλεκτρονικό τζόγο, παιχνίδια και άλλα . Σχετικά με τα παιχνίδια ερευνητές  προτείνουν μια σειρά κριτηρίων, από τα οποία αν υπάρχουν τουλάχιστον 5 για ένα διάστημα τουλάχιστον 1 έτους, θα μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι το άτομο βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση εξάρτησης :

1. Υπεραπασχόληση με διαδικτυακά παιχνίδια. Όταν δεν παίζει,το άτομο σκέφτεται προηγούμενα παιχνίδια και ανυπομονεί να ξαναπαίξει.
  2. Συμπτώματα στέρησης όπως ευερεθιστότητα,ανησυχία ή στενοχώρια όταν δεν μπορεί να παίξει.
  3. Ανοχή : Ανάγκη για όλο και περισσότερο χρόνο παιχνιδιού.
  4. Καταφυγή στο παιχνίδι ώστε να ανακουφίσει αρνητική διάθεση ή ανησυχία.
  5. Αποτυχημένες προσπάθειες ελέγχου της συμμετοχής σε παιχνίδι.
  6. Απώλεια ενδιαφέροντος για άλλα χόμπι-δραστηριότητες.
  7. Συνέχιση του παιχνιδιού παρά την επίγνωση των ψυχοκοινωνικών συνεπειών.
  8. Εξαπάτηση οικογένειας, συγγενών, θεραπόντων περί του χρόνου που αφιερώνει στο παιχνίδι.
  9. Απώλεια ή κίνδυνος απώλειας προσωπικών σχέσεων, εργασίας ή επιλογών καριέρας λόγω της υπεραπασχόλησης με το παιχνίδι.

Γεωμε3 Β΄ Λυκείου

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεωμε3 Β΄ Λυκείου

GEOMETRIA

Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ΄Λυκείου

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ΄Λυκείου

Elegxos Proetoimasias 1

Λιβαδειά-Το ποτάμι “Έρκυνα”

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λιβαδειά-Το ποτάμι “Έρκυνα”

Και καλή σας διασκέδαση !!!

από ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Και καλή σας διασκέδαση !!!

χωρίς τίτλο