Μελέτη περιβάλλοντος Α΄- Β΄τάξης

Το σχολείο μου

meleti

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μελέτη περιβάλλοντος Α΄- Β΄τάξης

Εργασίες στα Μαθηματικά Β΄ τάξης

Βρίσκω το μισό ενός αριθμού.

Χωρίς τίτλο

Βρίσκω το διπλάσιο ενός αριθμού.

Diplasio

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Εργασίες μαθητών Β΄τάξης στη Γλώσσα.

Ενημερωτικά:  Οι εργασίες  των μαθητών σχεδιάζονται και “κατασκευάζονται¨ με παιδαγωγικά λογισμικά από τον δάσκαλο, ικανοποιούν συγκεκριμένους γνωστικούς στόχους, όπως και δεξιοτήτων και δουλεύονται από τους μαθητές στην τάξη.

ΕΝΟΤΗΤΑ 1 ¨Στο δρόμο για το σχολείο¨

χωρίς τίτλο

Το κυλιόμενο πεζοδρόμιο

Στον  πλα-νή-τη  Μπεχ  α-να-κά-λυ-ψαν  ένα πεζοδρόμιο  κυ-λι-ό-με-νο  που γυρίζει γύρω απ’ όλη την πόλη. Κι-νεί-ται  με μικρή ταχύτητα, για να έχει ο  κό-σμος  τον καιρό να  κοι-τά-­ζει  τις  βι-τρί-νες  και να μην χάνουν την  ι-σορ-ρο-πί-α  τους εκείνοι που θέλουν να ανέβουν ή να κατέβουν. Πάνω στο πεζοδρόμιο υπάρχουν  πα-γκά-κια  για εκείνους που θέλουν να  τα-ξι-δεύ-ουν  καθιστοί,  ι-δι-αί-τε-ρα  τα  γε-ρο-ντά-κια  και οι κυρίες με τις τσά-ντες  με τα ψώνια. Χάρη στην ανακάλυψη αυτού του πεζοδρομίου,  κα-ταρ-γή-θη-καν τα τραμ, τα τρόλεϊ και τ’ αυτοκίνητα. Ο δρόμος υπάρχει ακόμα,  αλ-λά  είναι  ά-δειος  και χρη-σι-μεύ-ει  για να παίζουν τα παιδιά μπάλα κι αν κανείς  τρο-χο-νό-μος  κάνει να τους την πάρει,   παίρ-νει        κλήση.

ΕΝΟΤΗΤΑ 2 ¨Με το «σεις» και με το«σας».

συλλαβισμός

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργασίες μαθητών Β΄τάξης στη Γλώσσα.

Ιστορία τεχνολογίας στην εκπ/ση

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστορία τεχνολογίας στην εκπ/ση