“STOP! Στην Ενδοσχολική Βία”

Μια εκπαιδευτική ταινία της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.) με θέμα την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό. Η ταινία βασίζεται σε συνεντεύξεις από μαθητές, εκπαιδετυικούς και γονείς από τα σχολεία που εφαρμόστηκε η ομώνυμη παρέμβαση πρόληψης από την επιστημονική ομάδα της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Το ντοκιμαντέρ «Ημερολόγια Εκφοβισμού » (Bullying Diaries), στις 19:30, δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος «European Antibullying Network» και υλοποίησε «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με τη συμμετοχή 16 Οργανισμών από 12 χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης -χώρες που δραστηριοποιούνται στο πεδίο του Bullying.

Κινηματογραφημένο σε Ελλάδα και Ηνωμένο Βασίλειο, το ντοκιμαντέρ «Ημερολόγια Εκφοβισμού» δίνει την ευκαιρία σε αγόρια και κορίτσια που έχουν βιώσει τον εκφοβισμό, είτε ως θύματα είτε ως δράστες, να μιλήσουν.

Συνέχεια ανάγνωσης “ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ”