Ενδεικτική θεματολογία για τις Δημιουργικές Εργασίες της Α΄και Β΄Λυκείου στα Μαθηματικά (Άλγεβρα και Γεωμετρία)

Δείτε έναν κατάλογο με ενδεικτική θεματολογία για τις Δημιουργικές εργασίες στα Μαθηματικά της Α΄και Β΄Γενικού Λυκείου (στην Άλγεβρα και στη Γεωμετρία). Οι θεματικές περιοχές είναι σε σχέση με την ιστορική εξέλιξη των μαθηματικών μέχρι τις μέρες μας, στις εφαρμογές που απορρέουν από το περιεχόμενο των σχολικών μαθηματικών της Α΄και Β΄τάξης των ΓΕ.Λ. με την επίλυση προβλημάτων-εφαρμογών καθώς και με τη διαθεματική προσέγγιση των μαθηματικών με άλλες επιστήμες.Αναφέρονται τίτλοι που δόθηκαν από το Ι.Ε.Π. και τίτλοι που προτείνονται από τον Σχολικό Σύμβουλο Μαθηματικών (σε όποιο κεφάλαιο δεν αναφέρεται ενότητα οι εργασίες μπορούν να δοθούν και στο σύνολο του κεφαλαίου).

Ενδεικτική θεματολογία στα Μαθηματικά  στις Δημιουργικές εργασίες Α΄και Β΄ Γενικού Λυκείου

1. ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

2. ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ  ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ   ΠΑΡΑΤΗΜΑΤΑ  ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ)

Υπόδειγμα Ι: Σχέδιο Υποβολής Δ.Ε. του Εκπαιδευτικού και Κλίμακες Διαβαθμισμένων Κριτηρίων Αξιολόγησης της ΔΕ