Η συνέχεια των μαθημάτων στα μαθηματικά προσανατολισμού (συνέχεια-Θ Bolzano)

Δείτε την συνέχεια των μαθημάτων στα Μαθηματικά Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών  και Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής στην προετοιμασία σας για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Το περιεχόμενό των σημειώσεων αυτών είναι έως και  το Θεώρημα Bolzano και τις συνέπειές του (για εμάς ενότητα 4η ) στο σχολικό σου βιβλίο και περιλαμβάνουν την θεωρία από το σχολικό σου βιβλίο με σχόλια και συμπληρώσεις, μεθοδολογικές υποδείξεις, παραδείγματα και ασκήσεις (λυμένες και προτεινόμενες) καθώς και ένα διαγώνισμα θεωρίας και 1 συνολικό διαγώνισμα στην ενότητα στο τέλος τους.

Δεν είναι ανάγκη να μελετήσεις όλα τα μαθήματα μαζί. Ένα-ένα και θα φθάσεις στο τέλος σε μία εβδομάδα όπου θα δώσουμε το επόμενο. Nα γνωρίζεις ότι όσο μας ακολουθείς θα ολοκληρώσεις την ύλη σωστά και στο σωστό χρόνο χωρίς άγχος. Να επιμένεις στο υλικό και να το ολοκληρώνεις χωρίς να το «πασαλείφεις» . Έτσι θα έχεις ομαλή παρακολούθηση. Ειδικά το μέρος αυτό θα πρέπει να το μελετήσεις εξαντλητικά διότι είναι σπουδαίο και ως έννοια και για την παραπέρα πορεία σου. Επομένως θα αφιερώσεις χρόνο (τουλάχιστον 10 ημέρες).
ΜΕΡΟΣ Δ΄ (ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ)

Μ Α Θ Η Μ Α Τ Α _ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ (17-22)_ _

3 σχόλια σχετικά με το “Η συνέχεια των μαθημάτων στα μαθηματικά προσανατολισμού (συνέχεια-Θ Bolzano)”

1. Συγχαρητήρια
    Ασχολήθηκα με τα θέματα μαθηματικών ,της τράπεζας Γ Γυμνασίου
    Θέματα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων Γυμνασίου σχολικού έτους 2013-2014
    Μαθηματικός Περιηγητής 1
    ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
    ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
    Μια παρατήρηση στην σελίδα 114 απο 133, και στο Διαγώνισμα 7, 2. ΑΣΚΗΣΕΙΣ ,Θέμα 1Α.
    Η παραγοντοποίηση οδηγεί στον αριθμητή σε αρνητική διακρίνουσα, θα έπρεπε να είναι -4χ.
    Δείτε το, με χαρά περιμένω σχόλιο
    Μ ε τιμή
    Γιώργος Λιαράκος

2. Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εργασία και την προσφορά.
    Μερικές επισημάνσεις που παρατήρησα:

1) στη σελ. 8, στο παράδειγμα 2, λείπει η απάντηση (α=1/2)

2) στη σελ. 9, στο παράδειγμα 3, θέλει αλλαγή η συνάρτηση γιατί δεν συμβαδίζει με τη λύση.

και
    3) στη σελ.10, στο παράδειγμα 4, στην εκφώνηση είναι χ^3 αντί χ^2