Kαι άλλες ομοιότητες των θεμάτων των επαναληπτικών εξετάσεων με τα διαγωνίσματα προσομοίωσης του Μαθηματικού Περιηγητή στα Μαθηματικά Προσανατολιμσού

Και πάλι νέες ομοιότητες προκύπτουν από τα θέματα των επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων με αυτά που είχε προτείνει ο Μαθηματικός Περιηγητής καθώς και στα τρία προτεινόμενα θέματα που είχε προτείνει ο μαθηματικός Αντώνης Ρουμελιώτης. Συγκεκριμένα ολόκληρη η ιδέα του 4ου θέματος είναι αυτή του Δ3,ι,ιι του 5ου προσομοιωμένου διαγωνίσματος και του 2ου θέματος του κ. Ρουμελιώτη. Τα υπόλοιπα θέματα έχουν κατά καιρούς αναπτυχθεί ως προτεινόμενα από το www.mathp.gr. To 2o θέμα είναι στο κλίμα του σχολικού βιβλίου και του ψηφιακού σχολείου που προτείναμε.