Ανακοίνωση από το mathematica.gr σχετικά με τη λύση του ερωτήματος Δ1 στα μαθηματικά κατεύθυνσης των πανελληνίων

Τα Διευθύνοντα μέλη του mathematica.gr προχώρησαν στη σύνταξη της
ανακοίνωσης που βρίσκεται στο σύνδεσμο:
σχετικά με τη λύση του ερωτήματος Δ1 των Μαθηματικών Θετικής και
Τεχνολογικής Κατεύθυνσης 2015 με χρήση του τύπου των ριζών τριωνύμου για την οποία έγινε αρκετή συζήτηση για το κατά πόσο είναι επιτρεπτό εξεταζόμενος μαθητής στις πανελλήνιες εξετάσεις να χρησιμοποιήσει στο θέμα Δ1 τον τύπο των ριζών του τριωνύμου όταν έχουμε αντί του αγνώστου και των αριθμητικών συντελεστών, συναρτήσεις του x.
Λύση ερωτήματος Δ1 με χρήση τύπου ριζών τριωνύμου.pdf
Σημείωση του Μ.Π.: Εκτιμούμε ότι δεν υπάρχει σοβαρό επιχείρημα που να τεκμηριώνει ότι δεν είναι επιτρεπτή η χρήση των τύπων του τριωνύμου με συντελεστές και άγνωστο συναρτήσεις του x. “Οποιαδήποτε λύση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή” ,όπως ρητά αναφέρεται στις οδηγίες προς τους εξεταζόμενους.
Επομένως συμφωνούμε απολύτως.