Με μια προσεκτική ματιά τα ερωτήματα Γ3 και Γ4 του 3ου θέματος των Πανελλαδικών Εξετάσεων  στα μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης διαπιστώνουμε ότι μπορούν να αντιμετωπιστούν εύκολα και με τη θεωρία της παραγράφου 3.6 (που είναι εκτός εξεταστέας ύλης) που αναφέρεται στο Θεώρημα Μέσης Τιμής του Ολοκληρωτικού Λογισμού.

Στην πραγματικότητα η διαδικασία-λύση του Γ3 παιρνούσε μέσα από την απόδειξη του Θ.Μ.Τ.Ο.Λ.

Το σχόλιο αυτό το κάνω επειδή, λόγω της μεγάλης δυσκολίας υπήρξαν πολύ λίγοι μαθητές που το αντιμετώπισαν με αυτό τον τρόπο και που προφανώς μελέτησαν και αυτή τη παράγραφο έστω και εκτός ύλης. Θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή ισχύει η  με αριθμό 4 οδηγία της Κ.Ε.Ε που λέει ρητά ότι: “Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή”.

Κάντε κλικ στον επόμενο σύνδεσμο για να δείτε την (εκτός ύλης) προσέγγιση:

Καραγιάννης Ιωάννης-Α. Ρουμελιώτης

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ (_ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ)_ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΩΝ Γ3 ΚΑΙ Γ4

Ένα σχόλιο σχετικά με το “Για τα ερωτήματα Γ3 και Γ4 στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης στις πανελλαδικές εξετάσεις”

1. Πέρσι που πετσί το ´εκανα και εγ´ω. Ελπ´ιζω να σας ακούσουν και να πάρω κκαποιος βαθμούς