Θέματα προαγωγικών εξετάσεων στα Μαθηματικά Α΄ και Β΄ τάξεων του Λυκείου

Δείτε συγκεντρωμένα θέματα προαγωγικών εξετάσεων στα Μαθηματικά της Α΄ και Β΄ τάξης του Λυκείου. Τα θέματα αυτά επιλέχθηκαν από Λύκεια του Νομού Δωδεκανήσου (χωρίς την ταυτότητα του σχολείου και των εισηγητών) και στη συνέχεια αξιολογήθηκαν, στο μέτρο του δυνατού, ως προς το νομικό πλαίσιο, το περιεχόμενό τους και λύθηκαν για να επιβεβαιωθεί η επιστημονική τους  ορθότητα.

Κάντε κλικ στούς επόμενους συνδέσμους, αντίστοιχα, για να ανοίξετε τα θέματα:

Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΚΑΙ ΣΕ E-BOOK ΕΔΩ

Γενική Επιμέλεια: Καραγιάννης Ιωάννης

Τεχνική Επιμέλεια: Αρνικίου Δημήτρης

Από αύριο Δευτέρα 27 Απριλίου θα αναρτώνται θέματα για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.

4 σχόλια σχετικά με το “Θέματα προαγωγικών εξετάσεων στα Μαθηματικά Α΄ και Β΄ τάξεων του Λυκείου”

1. Καλημέρα, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγις.
    1ο) Δεν υπάρχει τυπικά αυθαιρεσία, αφού οι οδηγίες του Ι.Ε.Π. καθορίζουν τον τύπο των 5 ερωτήσεων (αντικειμενικού τύπου) και όχι το είδος να είναι μοναδικό (5 Σ-Λ ή 5 ερωτήσεις αντιστοίχισης ή 5 πολλαπλής επιλογής), χωρίς να αποκλείουν τον συνδυασμό τους.Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλό θα ήταν να αποεύγεται ο συνδυασμός για λόγους που δεν είναι του παρόντος.
    2ο) Δεν εντόπισα στη σελίδα 8 το θέμα 3Γ που είναι κλασματική ανίσωση. Υποδείξτε μας τη σωστή σελίδα και το αντίστοιχο θέμα. Είναι όντως εκτός ύλης η κλασματική ανίσωση.

2. Καλημέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Έχω όμως να παρατηρήσω (από τις πρώτες σελίδες που είδα στα θέματα Α΄ Λυκείου) ότι πάλι οι συνάδελφοι λειτουργούν αυθαίρετα. Συγκεκριμένα γιατί σε ερώτηση Σ-Λ μπαίνει ερώτηση αντιστοίχισης? Επίσης στη σελίδα 8 στο θέμα 3Γ η ανίσωση είναι κλασματική και ως εκ τούτου εκτός ύλης!!! Αυτά μέχρι στιγμής. Θα επανέλθω όταν δω όλες τις εξετάσεις. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.