20 προτεινόμενα επαναληπτικά θέματα για τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης της Γ΄ Λυκείου για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις

837_mathimat

Δείτε 20 προτεινόμενα εξαιρετικά θέματα για τα Μαθηματικά της Θετικής και Τεχνολογικής Κατέυθυνσης μαζί με τις ενδεικτικές λύσεις τους

Μια προσφορά από τον Μαθηματικό Δημήτρη Μπούζα και τους συναδέλφους που το δημιούργησαν, τα ονόματα των οποίων αναφέρονται στο αρχείο. “Πρόκειται για συλλογική δουλειά που εδράζεται στην αγάπη μας για τα μαθηματικά αλλά και για τους μαθητές μας. Στόχος μας είναι να βοηθηθούν τα παιδιά που βρίσκονται στην τελική ευθεία και προετοιμάζονται σκληρά για τις πανελλήνιες” σημειώνουν.
Τα θέματα είναι συνδυαστικά, ποικίλης δυσκολίας, με πολλά στοιχεία πρωτοτυπίας και με μεγάλη έκταση πάνω στην ύλη.
Μαθητές Προσοχή: Αρκετά από τα θέματα “ξεφεύγουν” σε όγκο, είναι 2-3 θέματα σε 1. Μην τσιμπάτε, δεν θα είναι έτσι στις εξετάσεις!

Πηγή: Μαθηματικά για το τελευταίο θρανίο!

Κάντε κλικ στον επόμενο σύνδεσμο για να ανοίξετε τα θέματα

20-Επαναληπτικά-Θέματα στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης της Γ΄Λυκείου-2014-2015

Δείτε εδώ περισσότερα  και τις λύσεις τους επισκεπτόμενοι το ιστολόγιο “Μαθηματικά για το τελευταίο θρανίο”.