Αύριο το πρωί θα δοθεί το προσομοιωμένο διαγώνισμα των Πανελλαδικών Εξετάσεων στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής από το Μαθηματικό Περιηγητή

Αύριο το πρωί  Τετάρτη 8 Απριλίου θα δοθεί από το Μαθηματικό Περιηγητή το προσομοιωμένο διαγώνισμα στο μάθημα: “Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής” για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις.  Προτείνουμε οι μαθητές να προσπαθήσουν μόνοι τους να δώσουν όλες τις απαντήσεις σε διάρκεια 3 ωρών, δοκιμάζοντας έτσι τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους και εντοπίζοντας τα σημεία στα οποία χρειάζονται ακόμα “δουλειά”.

Τα προσομοιωμένα διαγωνίσματα που δίνονται από τον Μαθηματικό Περιηγητή τυγχάνουν μεγάλης αποδοχής από τους μαθητές και τη μαθηματική κοινότητα και αναπαράγονται σε πολλά εκπαιδευτικά δίκτυα.

Τη γενική επιμέλεια των θεμάτων είχε ο Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών του Νομού Δωδεκανήσου Ι. Καραγιάννης.

Οι λύσεις των θεμάτων θα δοθούν το Σάββατο 11 Απριλίου 2015

Υπενθυμίζουμε ότι το προσομοιωμένο διαγώνισμα στα Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης θα δοθεί στις 15 Απριλίου.