Δείτε τα θέματα και τις λύσεις του 75ου σημερινού  διαγωνισμού  “Θαλής” που διοργανώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Θέματα 75ου διαγωνισμού  “Θαλής

Λύσεις ¨θεμάτων Θαλή

Δείτε επίσης τα θέματα του  5ου τοπικού διαγωνισμού  “Εύδημος” που διοργανώνεται από το παράρτημα Δωδεκανήσου της  Ε.Μ.Ε για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Θέματα 5ου διαγωνισμού “Εύδημος”

Πηγή: Αρνικίου Δημήτρης

Ακόμα πραγματοποιήθηκε ο τοπικός διαγωνισμός ‘Υπατία” που διοργανώθηκε από το παράρτημα της Ε.Μ.Ε. Ημαθίας για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου. Κάντε κλικ στους επόμενους συνδέσμους για να δείτε τα θέματα και τις λύσεις τους.

Θέματα-Λύσεις

Πραγματοποιήθηκε πριν μερικές ημέρες και ο διαγωνισμός “Επιμενίδης¨από το παράρτημα της Ε.Μ.Ε. Ηρακλείου. Κάντε κλικ στους επόμενους συνδέσμους για να δείτε τα θέματα και τις λύσεις τους.

Θέματα + Λύσεις Επιμενίδη 2014 (ΕΜΕ Ηρακλείου, Α Γυμνασίου)  (νέο)

Πηγή: http://parmenides51.blogspot.gr (Για την αγάπη των μαθηματικών)

2 σχόλια σχετικά με το “Θέματα και λύσεις του σημερινού μαθηματικού διαγωνισμού “Θαλής” και άλλων τοπικών διαγωνισμών”

1. καλησπέρα,
    Οι παραπομπές θέλουν διόρθωση.
    Για τους μαθητές Α΄Γυμνασίου σήμερα (01/09) έγινε και η ”Υπατία” από την ΕΜΕ Ημαθίας και πριν μια βδομάδα στις 25/10 έγινε ο ΄΄Επιμενίδης” από την ΕΜΕ Ηρακλείου.
    Τα θέματα βρίσκονται εδώ