Δείτε δύο σημαντικά σημεία (που καμιά φορά μας ξεφεύγουν), που θα πρέπει να έχουν υπόψη τους όσοι συνάδελφοι διδάσκουν Γεωμετρία και Μαθηματικά Προσανατολισμού στην Β΄τάξη του Γενικού Λυκείου. Τις επισημάνσεις αυτές έκανε ο συνάδελφος Αναστάσιος Σκουρκέας , Καθηγητής στο ΓΕ.Λ. Μυγδονίας.

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ:

Σημείωση:

Να μην διδαχθούν οι αποδεικτικές ασκήσεις, τα σύνθετα θέματα και οι γενικές ασκήσεις από τα κεφάλαια 7ο  και 8ο.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ:

Σημείωση:

Α) Δεν θα διδαχθούν οι ασκήσεις Β ομάδας των παραγράφων 3.2, 3.3 και 3.4.

Β) Από τις γενικές ασκήσεις του 3ου Κεφαλαίου δεν θα διδαχθούν ασκήσεις που αναφέρονται στις παραπάνω παραγράφους (Παραβολή, Έλλειψη και Υπερβολή).

Για να ανοίξετε την απόφαση πατήστε εδώ

Ένα σχόλιο σχετικά με το “Δύο πολύ σημαντικές παρατηρήσεις για την διαχείριση της διδακτέας-εξεταστέας ύλης στη Γεωμετρία και στα Μαθηματικά Προσανατολισμού της Β΄Λυκείου”

1. Μόνο που η οδηγία για την Γεωμετρία ήρθε κάπως αργά και στα περισσότερα σχολεία έχουν διδαχθεί τα κεφάλαια 7,8.