Έκδοση νέων αποτελεσμάτων για παραπεμπόμενους μαθητές της Α΄Λυκείου

Κατόπιν τεχνικών διευκρινίσεων που δόθηκαν από το ΥΠΑΙΘ σχετικά με το νέο τρόπο υπολογισμού της προαγωγής στα ΓΕ.Λ., το σύστημα myschool έχει ενσωματώσει το νέο αλγόριθμο. Οι διευθυντές των σχολικών μονάδων μπορούν να προβούν σε έκδοση αποτελεσμάτων.
Την ανακοίνωση αυτή εξέδωσε το myschool.

Μετά την ψήφιση του νέου νόμου , με βάση και την νέα ρύθμιση για τους κλάδους μαθημάτων, οι Διευθύνσεις των Λυκείων θα πρέπει να ξαναεκδόσουν αποτελέσματα για τους μαθητές εκείνους που με βάση τη ρύθμιση αυτή προάγονται . Τα πρώτα στοιχεία δείχνουν μείωση του ποσοστού παραπεμπόμενων μαθητών σε σχέση με το αρχικό ποσοστό των παραπεμπομένων και κινείται οριακά κάτω από το 15% του συνόλου των μαθητών της Α΄Λυκείου.