Εξετάζεται το ενδεχόμενο η Γεωμετρία να συμπεριλαμβάνεται στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα της Γ΄Λυκείου το 2016

Το νέο σύστημα εισαγωγής των υποψηφίων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα εφαρμοστεί από το σχολικό έτος 2015-16.
Κατά την αναμόρφωση  των Προγραμμάτων Σπουδών του Λυκείου, η οποία ήδη δρομολογείται, θα εξετασθεί από τις επιστημονικές επιτροπές που θα συγκροτηθούν για το σκοπό αυτό, αν στα Μαθηματικά της Γ  Λυκείου θα συμπεριλαμβάνεται και η Γεωμετρία και θα είναι μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο.
Αυτό ανακοίνωσε στη Βουλή -εγγράφως -ο υπουργός  Παιδείας  Κ. Αρβανιτόπουλος, απαντώντας σε  ερώτηση του Βουλευτή Σταύρου Καλογιάννη.
Ο υπουργός Παιδείας στην απάντηση υπογραμμίζει πως η διδασκαλία της Γεωμετρίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση έχει μια ισχυρή παράδοση στη χώρα μας η οποία θα πρέπει να σημειώσουμε ότι είναι μια από τις λίγες χώρες του κόσμου στις οποίες διδάσκεται η Ευκλείδεια  Γεωμετρία ως μάθημα γενικής παιδείας στην Α και Β τάξη του Λυκείου.

Πηγή: essos