Θέματα προσομοίωσης Πανελληνίων εξετάσεων στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2013

Δημοσιεύουμε τα θέματα προσομοίωσης των πανελληνίων εξετάσεων 2013 στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής της Γ΄ΓΕ.Λ.Έγινε προσπάθεια τα θέματα να είναι στο επίπεδο των πανελληνίων εξετάσεων, με παρόμοια διαβάθμιση και μορφή.Τα θέματα απαιτούν καλή γνώση όλης της ύλης καθώς και εξάσκηση στον χρόνο.Οι λύσεις των θεμάτων θα ανακοινωθούν την Τετάρτη 24 Απριλίου 2013.Την ευθύνη των θεμάτων είχε ο Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών Ν.Δωδεκανήσου Γιάννης Καραγιάννης. Ευχαριστώ τους μαθηματικούς Χρήστο Κανάβη και Παύλο Τρύφων για τις χρήσιμες παρατηρήσεις τους. Κάντε κλικ στον επόμενο σύνδεσμο για να δείτε τα θέματα.

θέματα προσομοίωσης πανελληνίων εξετάσεων στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας Γ΄ΓΕ.Λ.-2013

8 σχόλια σχετικά με το “Θέματα προσομοίωσης Πανελληνίων εξετάσεων στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας 2013”

1. Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
    Ένας άλλο τρόπος δουλειάς για το Γ4:
    Τα ενδεχόμενα Α-Β, Β-Α και η τομή των Α, Β είναι ανά δύο ασυμβίβαστα, άρα το πρώτο μέλος ισούται με την πιθανότητα της ένωσης των Α και Β που κάνει 85%

2. Η ποσοστιαία μεταβολή % δεν ισούται με ((τελικο cv – αρχικο Cv):cv αρχικο)* 100?
    Στις λυσεις νομίζω,δίνεται η επι της εκατό μεταβολή και όχι η ποσοστιαια

3. Με την αυστηρή έννοια της ανισότητας και στην προκειμένη περίπτωση ισχύει μόνο η ανισότητα. Όμως δεν είναι λάθος η ανισοισότητα εννοιολογικά και φυσικά δεν επηρεάζει αυτό την πορεία λύσης του ερωτήματος αυτού.
    Ευχαριστώ για το σχόλιο

4. Το ερώτημα Δ3 ιι) αναφέρεται σαφώς στο προηγούμενο ερώτημα Δ3 ι), αφού κάνει λόγο για την τιμή του α του προηγούμενου ερώτήματος. Ακόμα με την λέξη επιπλέον δηλώνει ότι αφού έχει προστεθεί το α στις τιμές χι ,μετά πολλαπλασιάζουμε με… κλπ.
    Έτσι μαθηματικά όπως το θέτετε είναι η πρώτη έκφραση.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να μπερδέψει η εκφραση αυτή.

Ευχαριστώ για το σχόλιο σας.

5. Στο Δ3 ιι η νεα μεταβλητη ειναι zi= (g(3)+5)(Xi+α) ή Ζi=(g(3)+5)Xi+α;
    Ποιος ειναι ο λογος της εκφρασης αυτης;