Ο λόγος των μαθητών συνθέτει την εικόνα του Αρχαιολογικού Μουσείου Καρδίτσας

Αποτέλεσμα εικόνας για αρχαιολογικό μουσείο καρδίτσας

Μουσείο

Κατά την επίσκεψη μας στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας, που έγινε την Παρασκευή 10 Οκτώβρη, είδαμε πολύ σημαντικά ευρήματα της περιοχής που καλύπτουν χρονικά όλες τις  περιόδους της Προϊστορίας και Ιστορίας από την Παλαιολιθική και Νεολιθική Εποχή έως την Ύστερη Αρχαιότητα. Αρχικά, βρεθήκαμε στο χώρο της Προϊστορίας όπου μεγάλο ενδιαφέρον  παρουσίαζε η μικρογραφία οικίσκου από τους Μαυραχάδες, η κεραμική, ο εργαλιακός εξοπλισμός της Νεολιθικής εποχής.

Στα ευρήματα της εποχής του Χαλκού αξιοσημείωτα ήταν τα αντικείμενα από τους θολωτούς τάφους, του Γεωργικού και της Κτημένης, ενώ  από την Εποχή του Σιδήρου πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα είναι τα αντικείμενα από το θολωτό τάφο του Αγ. Θεοδώρου και ευρήματα από το Ιερό των Προγόνων. Από τους Ιστορικούς Χρόνους εστιάζουμε στα μαρμάρινα αγαλματίδια από το Ασκληπιείο του Κιερίου, στην πήλινη κεφαλή του Διονύσου από τη Μητρόπολη.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη αυτή αποσκοπούσε στην ενημέρωσή μας σχετικά με τα ευρήματα που διαθέτει το Αρχαιολογικό Μουσείο. Οι εντυπώσεις που μας έμειναν ήταν εξαιρετικές και προσδοκόύμε σε επόμενη επίσκεψη μας στο Μουσείο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο λόγος των μαθητών συνθέτει την εικόνα του Αρχαιολογικού Μουσείου Καρδίτσας

Καλημέρα κόσμε!