Περιήγηση σε ιστορικά μνημεία της Κομοτηνής

6ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής
Τμήμα Ένταξης 2022-2023

Πολιτιστικό Πρόγραμμα:
<<Βόλτα στα ιστορικά μνημεία της Κομοτηνής>>

Συντελεστές:

• Οι 10 μαθητές του Τμήματος Ένταξης
  • Παπαπαδοπούλου Ινώ, ΠΕ 71
  • Παναγιώτου Ιωάννης, ΠΕ 86
  • Δαλακούρα Νάγια, Αρχαιολόγος-Συγγραφέας
  • Αλμετίδου Γεωργία, ΔΕ 01
  • Καϊμάκης Μάνος, ΠΕ 08

Ιστορικό Μνημείο Περιγραφή Μνημείου Όνομα Μαθητή, τάξη Ζωγραφιά Μαθητή
Βυζαντινό Φρούριο
(379 – 395 μ.Χ.)
Το μεγαλύτερο και αρχαιότερο μνημείο της πόλης είναι το Βυζαντινό Φρούριο. Χτίστηκε τον 4ο αιώνα από τον αυτοκράτορα Θεοδόσιο Α’ (379 – 395 μ.Χ.).Είχε στρατηγική θέση, γιατί βρισκόταν πάνω στην Εγνατία Οδό.

Δημήτρης, ΣΤ’

Βυζαντινό Κάστρο

Ιμαρέτ
(1370-1380 μ.Χ)
Ιμαρέτ=πτωχοκομείο. Είναι ένα από τα παλαιότερα σωζόμενα Οθωμανικά μνημεία της Ευρώπης. Χτίστηκε τον 14ο αιώνα από τον Οθωμανό κατακτητή Γαζή Αχμέτ Εβρενός κοντά στο ανατολικό τείχος του βυζαντινού φρουρίου.
Σήμερα στεγάζει το Εκκλησιαστικό Μουσείο.
Αγγελος, Ε’

Ιμαρέτ

Γενί Τζαμί
(1585-1600 μ.Χ.)
Δίπλα στο ρολόι υψώνεται το Γενί Τζαμί (1585). Χτίστηκε την εποχή του Σουλτάνου Μουράτ Γ΄ από τον Αχμέτ Εφεντή, που ήταν επικεφαλής της οικονομικής υπηρεσίας της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Σταύρος, Β’

Γενί Τζαμί

Παναγία
(1800 μ.Χ.)
Μέσα στο Βυζαντινό Φρούριο βρίσκεται ο Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Παναγία).
Χτίστηκε τον 19ο αι. πάνω στα θεμέλια βυζαντινού ναού.
Κωνσταντίνος, Γ’

Παναγία

Ο πύργος του Ρολογιού
(1884 μ.Χ.)
Ο Πύργος του Ρολογιού της πόλης μας βρίσκεται στην οδό Ερμού.Χτίστηκε το 1884, την εποχή του Σουλτάνου Αμπντούλ Χαμίτ.

Εκρέμ, Β’

Ρολοι

Τσανάκλειος Αστική Σχολή
(1906 – 1907 μ.Χ.)
Η Τσανάκλειος Αστική Σχολήχτίστηκε το 1906 με δαπάνες του Κομοτηναίου καπνέμπορου ΝέστοραΤσανακλή.
Σήμερα στεγάζει τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής και το Μουσείο Καραθεοδωρή
Αταλάϊ, Δ’

Τσανάκλειος Σχολή

Λέσχη Κομοτηναίων
(1921 μ.Χ.)
Η Λέσχη Κομοτηναίων χτίστηκε τα τελευταία χρόνια της Τουρκοκρατίας. Ανήκε στη Μητρόπολη Μαρωνείας. Αποτελεί εξαιρετικό δείγμα νεοκλασικής αρχιτεκτονικής.
Είναι κηρυγμένο μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της χώρας. Λειτουργεί από το 1921.
Γιώργος, Δ’

Λέσχη Κομοτηναίων

Παλιό Ηρώο
(1930 μ.Χ.)
Το παλιό Ηρώο βρίσκεται στο μικρό άλσος απέναντι από το Αρχαιολογικό Μουσείο. Είναι έργο του ντόπιου γλύπτη Πέτρου Μοσχίδη, φτιαγμένο από ατόφιο μάρμαρο το 1930.
Σε δυο μεγάλες μαρμάρινες πλάκες είναι χαραγμένα τα ονόματα των 63 Κομοτηναίων, που θυσιάστηκαν στον Ελληνοϊταλικό πόλεμο (1940-41).
Σπύρος Δ’

Παλιό Ηρώο

Λαογραφικό Μουσείο
(1962 μ.Χ.)
Το Λαογραφικό Μουσείο από το 1989 στεγάζεται στο αρχοντικό Πεΐδη. Είναι δείγμα τοπικής λαϊκής αρχιτεκτονικής. Το αρχοντικό έχει εσωτερική αυλή, πηγάδι, ορατά ξύλινα δοκάρια στους τοίχους και σαχνισί στον όροφο.

Κυριάκος, Ε’

Λαογραφικό Μουσείο

Σπαθί
(1970 μ.Χ.)
Το Ηρώο της Κομοτηνής ή «Σπαθί» βρίσκεται δίπλα στο μεγάλο πάρκο της πόλης.

Χασάν, Γ’

Μνημείο Σπαθί

DSC 8453 DSC 8455 DSC 8484 1 DSC 8477
DSC 8485 DSC 8494 DSC 8502 1 DSC 8511 1