Φεβ 07

Το Διάστημα στο Σχολείο, Σεμινάριο για καθηγητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις Ημέρες διαστήματος

Σεμινάριο Ημέρες διαστήματος, seminar imeres diastimatos

Επιμορφωτικό Σεμινάριο με τίτλο “Το Διάστημα στο Σχολείο” θα γίνει σήμερα σήμερα Παρασκευή 7/2/2014 και ώρες 5.30-9.30 μ.μ, για καθηγητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όλων των κλαδων, στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων  στο πλάσιο των εκδηλώσεων «Ημέρες Διαστήματος».

Το πρόγραμα του Σεμιναρίου περιλαμβάνει:

• Εισηγήσεις διαθεματικών καινοτόμων εκπαιδευτικών προτάσεων εμπνευσμένων από το Διάστημα από τους:

κ. Νείλα Ι., καθηγήτρια (ΠΕ4) του Π.Π. Γυμνασίου Ζωσιμαίας, με θέμα: “Το Διάστημα σαν ιδανικό εκπαιδευτικό περιβάλλον”
κ. Μπουκουβάλα Α., καθηγήτρια (ΠΕ2) του Π.Π. Γυμνασίου Ζωσιμαίας, με θέμα: “Πλοήγηση στον Ουρανό”
κ. Τσούπη Α., καθηγητή (ΠΕ3) του 1ου ΓΕΛ Ιωαννίνων, με θέμα: “Ιδέες για ερευνητικές εργασίες (projects) στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση σχετικές το Διάστημα”
κ. Ιατρίδου Μ., καθηγήτρια (ΠΕ3) του ΓΕΛ Πεδινής, με θέμα: “Αστρονομία: μια διδακτική πρόταση, μετά την εφαρμογή της στο σχολείο”
κ. Κολιό Β., καθηγητή (ΠΕ2) του Π.Π. Γυμνασίου Ζωσιμαίας, με θέμα: “Ποιητικές αναφορές στα ουράνια σώματα”.

• Παρουσίαση σχετικών δημιουργικών παρεμβάσεων μαθητών (λογοτεχνικού περιεχομένου, βίντεο),
  • Έκθεση με τίτλο: “Τέχνης Διάστημα”, με έργα των μαθητών του Π.Π. Γυμνασίου Ζωσιμαίας στο μάθημα των Εικαστικών του καθηγητή Γιάννη Ζωγάκη (ΠΕ8).
  • Τηλεσκοπική παρατήρηση από τον αύλειο χώρο του Σχολείου.

Ήδη έχουν δηλώσει συμμετοχή περισσότεροι από 40 καθηγητές, διαφόρων ειδικοτήτων.
Στους συμμετέχοντες θα δοθεί Βεβαίωση Παρακολούθησης.

Σεμινάριο Ημέρες διαστήματος, seminar imeres diastimatos