Νέες διδασκαλίες, νέες σελίδες στο ιστολόγιο!

Δύο νέες σελίδες δημιουργήθηκαν στο ιστολόγιο όπου και θα αναρτάται υλικό που χρησιμοποιήθηκε για τη διδασκαλία της βιολογίας της Α΄ τάξης ΓΕΛ και της Β΄τάξης ΓΕΛ κατά το σχολικό έτος 2022-23. Υλικό για τη βιολογία της Α΄ τάξης γενικού λυκείου μπορεί να βρεθεί εδώ και για τη Β΄ τάξη εδώ.

Αποθετήριο Διδακτικών Σεναρίων Ήρωνας Αλεξανδρεύς

Από τη συνεργασία του 4ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας, της ΔΔΕ Σερρών και του τμήματος ΜΠΥΤ του ΔΙΠΑΕ (Σέρρες) δημιουργήθηκε το αποθετήριο διδακτικών σεναρίων “Ήρωνας Αλεξανδρεύς”. Στον ιστότοπο https://herontsi.sites.sch.gr/ μπορούν να βρεθούν διδακτικά σενάριa που αφορούν στη διδασκαλία των φυσικών επιστημών και την υλοποίηση έργων STEM. Περισσότερες πληροφορίες στο αρχείο που ακολουθεί.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Χημική Κινητική. Παράγοντες που επηρεάζουν την ταχύτητα αντίδρασης. Διαδραστικό Βίντεο.

Συνεχίζοντας τη μελέτη των παραγόντων που επηρεάζουν την ταχύτητα αντίδρασης μπορεί να βρεθεί εδώ ένα διαδραστικό διδακτικό αντικείμενο όπου μελετάται η επίδραση της θερμοκρασίας στην ταχύτητα μιας χημικής αντίδρασης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Επίδραση της συγκέντρωσης ενός αντιδρώντος στην ταχύτητα της χημικής αντίδρασης. Διαδραστικό βίντεο.

Διαδραστικό βίντεο που εξετάζει την επίδραση της συγκέντρωσης ενός αντιδρώντος στην ταχύτητα χημικής αντίδρασης. Προϊόν της συνεργασίας του 4ου ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας με το ΕΚΦΕ Σερρών.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Διαδραστικό βίντεο στις αντιδράσεις διπλής αντικατάστασης.

Διαδραστικό βίντεο στις αντιδράσεις διπλής αντικατάστασης. Αποτέλεσμα της συνεργασίας του 4ου ΠΕΚΕΣ και του ΕΚΦΕ Σερρών. Βρείτε το εδώ:

καθώς και στη σελίδα της Α΄λυκείου.

2 νέα φύλλα εργασίας στη χημεία Α΄λυκείου

Αναρτήθηκαν δύο δύλλα εργασίας για τις ενότητες “Οξείδια” και “Οξέα, βάσεις, οξείδια, άλατα και καθημερινή ζωή” που φέτος είναι στη διδακτέα ύλη της χημείας Α’ ΓεΛ. Βρείτε τα στη σελίδα της Α΄Λυκείου.

Project Aquabi

Σπουδαία επιτυχία της ομάδας του 3ου ΓεΛ που συμμετείχε στον 2ο Πανελλήνιο  διαγωνισμό ανοικτών τεχνολογιών.

Το έργο με τίτλο “Τηλεκατευθυνόμενο ρομπότ για την επισκόπηση, ανάλυση και δειγματοληψία επιφανειακών υδάτινων αποδεκτών” ή απλούστερα  o Aquabi μας, διακρίθηκε στην κατηγορία έργα λυκείων και παρουσιάστηκε σε ειδική εκδήλωση που διοργάνωσε ο ΕΛΛΑΚ και το Ίδρυμα Ωνάση.

Συγχαρητήρια στη Βαγιάννα, την Μαριαλένα και τη Μαρία και πάντα επιτυχίες. Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλες ομάδες το δρόμο που ανοίξατε.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://openedtech.ellak.gr/2020/11/05/apotelesmata-axiologisis-ergon-tou-2ou-panelliniou-diagonismou-anichton-technologion/

Υπερσύνδεσμος για ιστοσελίδα

Βρείτε εδώ: https://ilzaf.sites.sch.gr/  την ιστοσελίδα εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος ΠΕ04. Science rocks

Καλή αρχή 2020-2021

Καλή σχολική χρονιά, καλή αρχή σε όλους

Με προσοχή και σύνεση θα ξεπεράσουμε την ιδιαίτερη δυσκολία της φετινής χρονιάς

Συγχαρητήρια στους περσινούς επιτυχόντες, εσείς εμπνέετε τους φετινούς υποψήφιους.

Prevention of COVID-19 infographic poster vector illustration. Coronavirus protection flyer

Καλή δύναμη, υγεία και αισιόδοξη διάθεση

Επιτέλους επιστροφή στα θρανία!

2ο επαναληπτικό διαγώνισμα προσομοίωσης εξετάσεων

Βρείτε στην καρτέλα Γ΄λυκείου το 2ο και τελευταίο διαγώνισμα προσομοίωσης πανελλαδικών.Όταν το λύσετε, στείλτε μου παρατηρήσεις και σχόλια, να τα συζητήσουμε.

Καλή δουλειά

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας.