Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία

ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Όπως οι μεγάλοι, έτσι και τα παιδιά έχουν δικαιώματα που προστατεύονται από τη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του παιδιού. Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 20 Νοεμβρίου.

Το κράτος και η κοινωνία οφείλει να προσφέρει και να εξασφαλίζει στο κάθε παιδί, το δικαίωμα στη ζωή, στην ταυτότητα, στην υγεία και στην εκπαίδευση αλλά και το δικαίωμα στο παιχνίδι και την ανάπαυση. Το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του πάνω σε ένα θέμα που το αφορά και το δικαίωμα στην πληροφόρηση. Είναι υποχρεωμένο να το προστατεύει από διάφορους κινδύνους, όπως κάθε μορφή βίας, προσβολής, σωματικής, σεξουαλικής ή  οικονομικής εκμετάλλευσης και κακομεταχείρισης.

Globo, niños Colección de ilustraciones | k0342649 | Fotosearch

Παρά τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών, που σε πολλές χώρες αποτελούν κενό γράμμα, εκατομμύρια παιδιά εξακολουθούν να υποφέρουν από τη φτώχεια και να στερούνται των στοιχειωδών.
Εμείς οι μεγάλοι ας μην ησυχάζουμε και συνέχεια να προσπαθούμε να φτιάξουμε έναν κόσμο όμορφο και ασφαλή για τα παιδιά μας, για τα παιδιά όλου του κόσμου όπου θα προστατεύονται όλα τα δικαιώματά τους…Έναν ΛΟΥΛΟΥΔΟΚΟΣΜΟ!
Να ‘ταν ο κόσμος μας περβόλι κι εμείς αδελφωμένοι όλοι,
σαν τα λουλούδια πλάι-πλάι, ο ένας τον άλλο να αγαπάει.
Να μην υπάρχει περηφάνια, τι μενεξέδες, τι γεράνια,
συντροφιασμένοι εμείς και φίλοι, περικοκλάδες και τριφύλλι.
Να ‘ρθει μια αυγή να μας φωτίσει, δίχως πολέμους, δίχως μίση,
να ‘ρθει μια μέρα να χαράξει κι όλο τον κόσμο ν’ αλλάξει.

Δημοσιεύθηκε στην φθινόπωρο, φύλλα

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ!!

«Και ο ήλιος έκανε ένα βήμα πίσω, τα φύλλα έπεσαν να κοιμηθούν και το φθινόπωρο ξύπνησε» – Raquel Franco

«Το φθινόπωρο είναι μια δεύτερη άνοιξη, όπου το κάθε φύλλο είναι ένα λουλούδι» Αλμπέρ Καμύ!

Δημοσιεύθηκε στην etwinning, Exploring the crossroads of Mythology: Ancient gods and godesses, Μυθολογία

Ζωγραφίζοντας για το λογότυπο του έργου!

Αποφασίσαμε το λογότυπο του έργου να είναι δημιουργία των παιδιών. Επιστρατεύθηκαν λοιπόν, μαρκαδόροι, χρώματα και πινέλα και με πολλή φαντασία και χαρά ξεκίνησαν οι δημιουργίες!

Οι ζωγραφιές των παιδιών του σχολείου μας σε ένα διασκεδαστικό βίντεο!

‘Exploring the crossroads of Mythology: Ancient gods and godesses

Στα πλαίσια του etwinning προγράμματος ‘Exploring the crossroads of Mythology: Ancient gods and godesses, δημιουργήθηκαν διάφορα βίντεο, όπου παρουσιάσαμε τον τόπο μας, το σχολείο μας, αλλά και τα παιδιά παρουσίασαν τον εαυτό τους, πάντα με τον ιδιαίτερα μοναδικό τους τρόπο. Η συμμετοχή τους ήταν πολύ δυναμική και ενεργή καθ όλη τη διαδικασία, καθώς μαζί επιλέξαμε τις φωτογραφίες για να παρουσιάσουμε τον τόπο μας μέσα από την μηχανή αναζήτησης της Google, αλλά και με τις υπέροχες ζωγραφιές- κολλάζ, που δημιούργησαν προκειμένου να παρουσιάσουν τον εαυτό τους και το σχολείο τους.

Το βιντεάκι που δημιουργήσαμε για να γνωρίσουν οι εταίροι φίλοι μας τον τόπο μας!

Το βίντεο παρουσίασης του σχολείου μας!
Καλωσήρθατε! ????

Το βιντεάκι γνωριμίας μας με τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς των άλλων σχολείων!????
Ας γνωριστούμε!