ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ 6ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

Σαλαμίνος  και  Καλλιπόλεως-Ν. Ιωνία

τηλ. : 210 2521061

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ   ΣΧΟΛΙΚΗΣ   ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Το   6ο  ΓΕΛ  Ν.  ΙΩΝΙΑΣ  συμμετέχει στο  πρόγραμμα  ΣΧΟΛΙΚΗΣ  ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ  , που  υλοποιείται  από  τον  εκπαιδευτικό  οργανισμό  ΜΕΝΩΝ  ( www.menon.org),και  προωθεί  την  καινοτομία  στην  εκπαίδευση.

Υλοποιούμε   πρόγραμμα  ΣΧΟΛΙΚΗΣ   ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, σε  συνεργασία  με  την  εταιρεία  AGIS  FIRE  AND  SECURITY  SYSTEMS, με  έδρα  την Μεταμόρφωση  Αττικής. Στο πλαίσιο  του  προγράμματος  έχουν  πραγματοποιηθεί 2  συναντήσεις  στο  σχολείο  με  τον κ. Καραδήμα   Γεώργιο  Διευθύνοντα  Σύμβουλο  της  παραπάνω  εταιρείας και  στις 9  Απριλίου  2014, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη  στα  γραφεία  της εταιρείας  από  ομάδα  μαθητών.  Κατά  την  επίσκεψη  έγινε  ξενάγηση  στους  χώρους  της  εταιρείας  και  παρουσίαση  των  τμημάτων  και  του  οργανογράμματος  της  εταιρείας. Στη  συνέχεια  έγινε  συζήτηση  για  το  σύστημα  προσλήψεων, τα  προσόντα  και  τις  σπουδές  που  απαιτούνται.

Θα  ακολουθήσουν, μια  ακόμη  επίσκεψη  στην  εταιρεία, προσομοίωση  συνέντευξης  επιλογής  και  τελικός  στόχος  είναι  η  δημιουργία  εικονικής  επιχείρησης  από  τους  μαθητές ( Διαφημιστική  εταιρεία  μέσω  κοινωνικού  δικτύου).

Οι  μαθητές  έχουν  να  κερδίσουν  πολύτιμες  εμπειρίες  και  βιώματα  και  να  γνωρίσουν  από  κοντά  τον  κόσμο  των  επιχειρήσεων.