Συνεδρία 5

Δραστηριότητα για την 5η συνεδρία

Ομάδα 2 οικονομολόγοι

Πολυμορφικό κείμενο

Μάθημα Φορολογική πρακτική, κεφάλαιο πρώτο, σελίδα 17  διδασκαλία τριών διδακτικών ωρών.

Οι Μαθητές να είναι σε θέση να προσδιορίζουν τις βασικές έννοιες της φορολογίας.

Οικονομικό Πρόβλημα, Εισόδημα, Δημόσιες Δαπάνες, Δημόσια Έσοδα, Δημόσιος Δανεισμός.

Να αποσαφηνίζουν τις έννοιες της Φορολογική Βάσης Φορολογική μονάδα, φορολογικός συντελεστής, και φόρος

Εφαρμογή – Παραδείγματα: Εισόδημα, προσδιορισμός του φόρου.

Ζητάμε από τους μαθητές ένα αντίστοιχο παράδειγμα, όπως του παρακάτω πίνακα (EXCEL), με τις στήλες (2) και (3) και ζητάμε να βρουν το συνολικό φόρο της στήλης (4).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

συνεδρια 5

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ