Αργίες 2019

25 Δεκεμβρίου Τετάρτη Χριστούγεννα
26 Δεκεμβρίου Πέμπτη Δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Ανακοινώνεται ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018 για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, που διοργανώνει ο WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την COSMOTE. Για το έτος 2017-2018 ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου.

Ο διαγωνισμός, ο οποίος προσελκύει περισσότερους από 3000 μαθητές από όλη την Ελλάδα, αποτελεί για την εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας ένα συναρπαστικό ταξίδι διάρκειας 5 μηνών, από την ανακοίνωση των θεμάτων τον Οκτώβριο έως τη διεξαγωγή του Τελικού τον Φεβρουάριο.

Σχέδια Δράσης στα ΕΠΑΛ – ΝΟΗΣΙΣ

Από το Σεπτέμβριο 2018 τα ΕΠΑΛ μπορούν να λάβουν χρηματοδότηση για την υλοποίηση Σχεδίων Δράσης εάν ενταχθούν στο Πρόγραμμα ΜΝΑΕ όπου φορέας υλοποίησης είναι το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ της Θεσσαλονίκης.

Πρόγραμμα Μαθητείας στα ΕΠΑΛ

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με στόχο να προσφέρει στους απόφοιτους των ΕΠΑΛ μία εναλλακτική και ασφαλή διαδρομή εισόδου στην αγορά εργασίας, υλοποιεί το θεσμό του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας.

Λήψη Πτυχίου

Οι απόφοιτοι της «Τάξης Μαθητείας» λαμβάνουν Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους από τον ΕΟΠΠΕΠ.

Αμοιβή-Ασφαλιστική κάλυψη

Στους μαθητευόμενους παρέχεται αποζημίωση που ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου και ασφαλιστική κάλυψη για το διάστημα του «Προγράμματος Εκπαίδευσης στον χώρο εργασίας».

Ενημερωτικές Αφίσες :

Προσφερόμενες ειδικότητες :

• Ηλεκτρολόγων
  • Οχημάτων
  • Πληροφορικής
  • Βοηθών Νοσηλευτών
  • Αισθητικής
  • Ψυκτικών

Περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο : ΘΕΣΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Η υλοποίηση του προγράμματος σε ένα ΕΠΑΛ εφαρμόζεται σύμφωνα με τον οδηγό υλοποίησης.

5629_ΟΔΗΓΟΣ_ΜΑΘΗΤΕΙΑ_Β_ΦΑΣΗ_64Α14653ΠΣ-ΩΓΛ