ΙΔΡΥΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ Ι.Σ.Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΙΕΡΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ

(Ι.Σ.Δ.Ε.) ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Α’ Κύκλος: Για όλους τους κληρικούς και λαϊκούς που έχουν υπερβεί το 18ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν ολοκληρώσει την εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση.

ΙΔΡΥΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ Ι.Σ.Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Το σχολείο μας ιδρύθηκε και ξεκίνησε τη λειτουργία του εδώ και 25 χρόνια περίπου, από το 1981, ως Μέσο Εκκλησιαστικό Φροντιστήριο Καρδίτσας (Μ.Ε.Φ.Κ.). Από το Σεπτέμβριο όμως του 2006, ύστερα από τη ψήφιση του Νόμου 3432/2006 για τη «Δομή και Λειτουργία της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης», λειτουργεί ως Ιερατικό Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (Ι.Σ.Δ.Ε.).

Μαθητές του Ι.Σ.Δ.Ε. Καρδίτσας μπορεί να είναι κληρικοί ή υποψήφιοι κληρικοί που έχουν υπερβεί το 18ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν ολοκληρώσει την εκπαίδευσή τους ώστε να αποκτήσουν τα απαραίτητα εκείνα εφόδια και δεξιότητες που είναι απαραίτητα για την επιτυχή άσκηση του έργου τους. Το σχολείο μας απευθύνεται σε όλους όσους έχουν την προθυμία να τα αποκτήσουν εκ των υστέρων, μέσα από τρόπους διδασκαλίας προσαρμοσμένους στις ανάγκες της ηλικίας τους και  της αποστολής τους.

Το Ιερατικό Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (Ι.Σ.Δ.Ε.) Καρδίτσας είναι δημόσιο σχολείο και παρέχει στους αποφοίτους του Α’ κύκλου (18μηνη φοίτηση) βαθμολογική προαγωγή στη Γ΄ κατηγορία.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ  ΤΟΥ Ι.Σ.Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Το σχολείο μας για την επίτευξη του ιερού σκοπού του χρησιμοποιεί τέσσερις βασικές αρχές που αποτελούν  και αναπόσπαστα στοιχεία της ταυτότητά του:

ü    Χρησιμοποιεί ευέλικτα εκπαιδευτικά μέσα προσαρμοσμένα στους ενήλικες μαθητές του.

ü    Οι εκπαιδευόμενοι  για να επιτύχουν στην προσπάθειά τους να εκπαιδευθούν και να καταρτισθούν υποστηρίζονται και στην αντιμετώπιση δυσκολιών και σε άλλους τομείς της ζωή τους, όπως στην υγεία, την οικογένεια, στον εκκλησιαστικό χώρο της διακονίας τους και τον άμεσο κοινωνικό περίγυρο τους.

ü    Το εκπαιδευτικό προσωπικό είναι επιστημονικά καταρτισμένο, απόφοιτοι Α.Ε.Ι., με πολύχρονη εκπαιδευτική πείρα ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν με επιτυχία στα καθήκοντα που τους έχουν ανατεθεί.

ü    Αξιολόγηση μαθητών χωρίς εξετάσεις.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ Ι.Σ.Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Μέσα στα πλαίσια της καλύτερης και αποτελεσματικότερης λειτουργίας του, το σχολείο μας αναπτύσσει διάφορες δραστηριότητες:

Έχει αγαστή συνεργασία με όλες τις Ι. Μητροπόλεις από τις οποίες προέρχονται οι μαθητές του.

Πραγματοποιεί επιμορφωτικές και προσκυνηματικές εκδρομές σε εκκλησιαστικούς και κοινωνικούς χώρους στους οποίους υπάρχει γνώση και συσσωρευμένη εμπειρία.

Συμμετέχει σε πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα (Φέτος έχει το συντονισμό σύμπραξης σχολείων της Β/θμιας Εκπαίδευσης του Νομού σε πρόγραμμα ισότητας των δύο φύλων που διοργανώνεται από το Κ.Ε.Θ.Ι.). Επίσης συμμετέχει σε πρόγραμμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Έχει εντάξει στο ωρολόγιο πρόγραμμα του εργαστηριακά μαθήματα Σχεδίου-Εκλ/κής Αγιογραφίας και Αγιοκατάταξης.

Διοργανώνει εκπαιδευτικές ημερίδες με προσκεκλημένους από τον επιστημονικό και εκκλησιαστικό χώρο.

Κατηγορίες: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.