Αρχική » Όλες οι ειδήσεις για το ΙΕΚ » Εγγραφές, επανεγγραφές και κατατάξεις στο Γ’ Εξάμηνο ειδικοτήτων του ΙΕΚ

Εγγραφές, επανεγγραφές και κατατάξεις στο Γ’ Εξάμηνο ειδικοτήτων του ΙΕΚ

Για το χειμερινό εξάμηνο 2017Β οι ανανεώσεις εγγραφών, οι μετεγγραφές και οι κατατάξεις (Γ Εξάμηνο) θα πραγματοποιηθούν από

την 8η Σεπτεμβρίου έως την 20η Σεπτεμβρίου 2017.

Για την επανεγγραφή τους οι ήδη καταρτιζόμενοι στο ΙΕΚ πρέπει να συμπληρώσουν την ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗΣ 2017Β (σε περίπτωση αλλαγής ΑΔΤ ή διαβατηρίου να προσκομίσουν φωτοτυπία του νέου) και να την προσκομίσουν στη Γραμματεία μέσα στην προαναφερθείσα προθεσμία.

Για την μετεγγραφή καταρτιζόμενου άλλου ΙΕΚ που επιθυμεί να μετεγγραφεί στο ΙΕΚ Κέρκυρας, θα πρέπει να συμπληρωθεί και να  υποβληθεί εντός της προθεσμίας η σχετική  ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ 2017Β στο ΙΕΚ μας προσκομίζοντας τον ατομικό του φάκελο (καρτέλα), τον οποίο παραλαμβάνει μετά από αίτησή του από το ΙΕΚ που φοιτούσε. Οι αιτήσεις μεταγραφής εγκρίνονται ή απορρίπτονται από την Διοίκηση του ΙΕΚ το αργότερο έως και την 25η Σεπτεμβρίου 2017.

Για την κατάθεση αίτησης κατάταξης αποφοίτων άλλων δομών εκπαίδευσης (ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ κτλ)  ή καταρτιζομένων ΙΕΚ σε συναφή ειδικότητα  (αντιστοιχία) απαιτείται η συμπλήρωση της  ΑΙΤΗΣΗ-ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ 2017Βκαι η υποβολή της στο ΙΕΚ μας συνοδευόμενη από φωτοαντίγραφο του τίτλου σπουδών (π.χ. πτυχίο ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ) και φωτοτυπία ΑΔΤ ή Διαβατηρίου.

Πιο συγκεκριμένα στις λειτουργούσες ειδικότητες του ΙΕΚ μπορούν να καταταχθούν απόφοιτοι ή καταρτιζόμενοι ως εξής:

Στην  ειδικότητα «Τεχνικός Τουριστικών Μονάδων & Επιχειρήσεων Φιλοξενίας (Υπηρεσία υποδοχής – Υπηρεσία ορόφων – Εμπορευματογνωσία)»:

Αντιστοιχούν οι κάτωθι ειδικότητες της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης:ΕΠΑΛ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
ΕΠΑΣ                                                     ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
                                                             ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΤΕΕ Β’ κύκλου
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ        ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
ΙΕΚ   ΕΙΔΙΚΟΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ (παλαιά ειδικότητα βάσει ν.2009/1992)

Στην ειδικότητα ΙΕΚ «Στέλεχος Διατροφής & Διαιτολογίας»

αντιστοιχούν οι κάτωθι ειδικότητες της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης:ΤΕΛ
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗΣ