Feed
Άρθρα
Σχόλια

Σας ενημερώνουμε ότι τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου  θα ξεκινήσουν στις 20/2/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:00.

Μέτα την έκδοση των πρώτων αποτελεσμάτων του εξαμήνου 2017Β το μεσημέρι της Τρίτης, απαιτείται όλοι οι καταρτιζόμενοι οι οποίοι

• μένουν με βαθμό μικρότερο του 5 σε ένα μάθημα να υποβάλλουν στη Γραμματεία αίτηση για επανεξέταση στο μάθημα αυτό.Όλες οι επανεξετάσεις θα ολοκληρωθούν έως και την Τετάρτη 21/2/2018. Αν και πάλι δεν καταστούν επιτυχόντες μεταφέρουν την επανεξέταση στο μάθημα αυτό για την Εξεταστική περίοδο του Ιουνίου.
  • πέρασαν με επιτυχία τα μαθήματα τους να υποβάλλουν στη Γραμματεία αίτησης εγγραφής  στο νέο εξάμηνο 2018Α.

Κατάσταση με τις αναθέσεις των μαθημάτων σε ωρομίσθιους εκπαιδευτές θα αναρτηθεί εντός της ίδιας ημέρας στον Πίνακα ανακοινώσεων της Γραμματείας, ενώ στις 20:00 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνέλευση του Συλλόγου διδασκόντων.

Ενημερωθείτε για το πρόγραμμα μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου που θα ισχύσει προσωρινά και μέχρι την οριστικοποίηση των αναθέσεων των μαθημάτων.

Σας παραθέτουμε εδώ και το πρόγραμμα δραστηριοτήτων που θα ισχύσει για το εαρινό εξάμηνο 2018Α.

Σας ενημερώνουμε ότι οι βαθμολογίες των τελικών εξετάσεων θα αναρτηθούν το μεσημέρι της Τρίτης 20/2/2018 στον Πίνακα ανακοινώσεων της Γραμματείας.

Όσοι παραπέμπονται σε επανεξέταση θα πρέπει να την προγραμματίσουν εντός της ημέρας.

Σας ενημερώνουμε ότι μετά και την ολοκλήρωση της σημερινής συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων, αναρτήθηκαν τα αποτελέσματα φοίτησης για τους καταρτιζόμενους στο χειμερινό εξάμηνο 2017Β, στο χώρο της Γραμματείας του ΙΕΚ.

Κάποιοι από τους καταρτιζόμενους με ανεπαρκή φοίτηση στο εξάμηνο, που δεν έχουν κοπεί σε όλα τα μαθήματα, θα μπορούν να προσέλθουν στις τελικές εξετάσεις του εξαμήνου  για αυτά και μόνο τα μαθήματα, ασχέτως αν δεν θα έχουν δικαίωμα να προχωρήσουν και να εγγραφούν στο επόμενο εξάμηνο.Με τον τρόπο αυτό θα μπορούν να τα κατοχυρώσουν  και να μη χρειαστεί να επανεξεταστούν σε αυτά μελλοντικά.

Σας ανακοινώνουμε το οριστικό πρόγραμμα των τελικών εξετάσεων για το χειμερινό εξάμηνο 2017Β (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2017Β – 05 ΠΡΟΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗ)

Ενημερωθείτε για τη διαδικασία διεξαγωγής των εξετάσεων από το επισυναπτόμενο έγγραφο ( ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2017Β), καθώς υπάρχουν δεσμευτικές ημερομηνίες ως προς την καταχώριση των βαθμολογιών και την αποτελεσμάτων.

Η έναρξη του εαρινού εξαμήνου έχει προσδιοριστεί για την Τρίτη 20/2/2018.

Σας ενημερώνουμε ότι οι δομές της Διεύθυνσης Δια Βίου Μάθησης,  Δ.ΙΕΚ, Δ.ΣΕΚ και Σ.Δ.Ε.  θα παραμείνουν κλειστές την 30η Ιανουαρίου 2018, σχολική εορτή των Τριών Ιεραρχών​.

Η αναπλήρωση των μαθημάτων της παραπάνω ημέρας θα γίνει την Παρασκευή, 9 Φεβρουαρίου 2018.

Ως εκ τούτου οι εξετάσεις μεταφέρονται για τις ημερομηνίες από 12 έως 16 Φεβρουαρίου 2018.

Τα Δ.ΙΕΚ θα παραμείνουν κλειστά κατά τη περίοδο των εορτών, δηλαδή από 23 Δεκεμβρίου 2017 έως 07 Ιανουαρίου 2018.

Η Διοίκηση, το προσωπικό, οι εκπαιδευτές και οι καταρτιζόμενοι του ΔΙΕΚ Κέρκυρας σας ευχόμαστε

Καλά Χριστούγεννα!

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 12/12/2017, το Δ.ΙΕΚ Κέρκυρας θα παραμείνει κλειστό, λόγω εορτασμού του πολιούχου του νησιού, Αγίου Σπυρίδωνος.

Η Σχολή Επιστήμης της Πληροφορίας και Πληροφορικής του Ιονίου Πανεπιστημίου συνδιοργανώνει με το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος / Τμήμα Κέρκυρας και τα ΓΑΚ-Αρχεία Ν. Κέρκυρας, εκδήλωση με θέμα

Εικονική Αναπαράσταση του Παλαιού Δημοτικού Θεάτρου της Κέρκυρας

Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 18.30

Αίθουσα Τελετών της Ιονίου Ακαδημίας.

Σημειώνεται πως ο χώρος της εκδήλωσης θα είναι είναι προσβάσιμος από τις 18:00 για να καλωσορίσει μαθητές και νέους που θα θέλουν να περιηγηθούν στον εικονικό κόσμο χρησιμοποιώντας αντίστοιχο εξοπλισμό του Τμήματος Πληροφορικής.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι αφενός να παρουσιαστεί στην τοπική κοινωνία η εφαρμογή εικονικής πραγματικότητας και αφετέρου μέσα από την επιστημονική προσέγγιση του θέματος η νέα γενιά – και όχι μόνο – να γνωρίσει ένα σημαντικό στοιχείο της τοπικής κουλτούρας.

Σας ενημερώνουμε ότι οι εξετάσεων προόδου χειμερινού εξαμήνου 2017Β θα πραγματοποιηθούν από 7/12/17 μέχρι και 9/1/2018.

Επισυνάπτουμε στην παρούσα ανακοίνωση τα εξής:

1. Οριστικό πρόγραμμα εξετάσεων προόδου  (ελέγξτε το πρόγραμμα περιλαμβάνει αλλαγές)
  2. Έντυπο δήλωσης θεμάτων απότ τους εκπαιδευτές
  3. Ενημερωτικό σημείωμα για τον τρόπο διεξαγωγής τους.

Σας ενημερώνουμε ότι αναρτήθηκε η Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων καταρτιζομένων των ΔΙΕΚ (των συγκεκριμένων μόνο ειδικοτήτων) για συμμετοχή στο Πρόγραμμα Μαθητείας (επιδοτούμενο).

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονικές αιτήσεις στον σύνδεσμο https://mathiteia.it.minedu.gov.gr/.

από την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου έως και την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2017, ώρα 12:00

Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε παράταση για την υποβολή αιτήσεων για Μαθητεί έως και τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2017 στις 12 το μεσημέρι.

ενω θα πρέπει να πληρούν τις παρακάτω  προϋποθέσεις:

1. να είναι απόφοιτοι του 4ου εξαμήνου φοίτησης των προσφερόμενων ειδικοτήτων (αναγράφονται στο τέλος της παρούσας πρόσκλησης)
2. να μην δεν πραγματοποιούν πρακτική άσκηση ή δεν έχουν λάβει απαλλαγή από αυτή και
3. να βρίσκονται εκτός απασχόλησης (κατά την ημερομηνία εγγραφής τους στο τμήμα Μαθητείας και καθ’ όλη τη διάρκεια του Προγράμματος Μαθητείας Ι.Ε.Κ.)

Κάθε υποψήφιος έχει δικαίωμα υποβολής μίας αίτησης συμμετοχής με επιλογή δύο Δημοσίων ΙΕΚ στα οποία θα λειτουργήσει Τμήμα Μαθητείας της ειδικότητάς του.

Παλιότερα Άρθρα »

...