Συναρπαστική εξερεύνηση: Μαθαίνοντας για τους σεισμούς

Με αφορμή τα φυσικά φαινόμενα ασχοληθήκαμε με τον σεισμό με προσεγγίσεις προσαρμοσμένες στα παιδιά. Εξηγήσαμε τι είναι ένας σεισμός, και εστιάσαμε στον τρόπο που οι άνθρωποι και τα ζώα αντιδρούν. Με δραστηριότητες όπως παιχνίδια ρόλων και ασκήσεις ασφαλείας, παρείχαμε στα παιδιά εργαλεία για την κατανόηση και την διαχείριση των σεισμών με ασφάλεια.

IMG 9165 IMG 9167 IMG 9168 IMG 9166 IMG 0897 IMG 0896

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ

Ο κύκλος της ζωής των φυτών αποτελεί ένα ενδιαφέρον θέμα για τα παιδιά. Οι μαθητές μας ανακάλυψαν πώς ένα σποράκι μεταμορφώνεται σε φυτό μέσα από την πορεία του χρόνου. Με δημιουργικές δραστηριότητες ενισχύσαμε την κατανόησή τους για τη σπουδαιότητα του περιβάλλοντος και τη θαυμαστή διαδικασία της ανάπτυξης των φυτών.

IMG 0892 IMG 0890 IMG 0891 IMG 0885 IMG 0886

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ

Στο νηπιαγωγείο μας ανακαλύπτουμε τον μαγικό κόσμο του κύκλου του νερού. Τα παιδιά εξερευνούν πως το νερό μεταμορφώνεται από βροχή σε ποτάμι και πως αναζωογονεί τη ζωή στη γη. Με παιχνίδια, χρώματα και δραστηριότητες, δημιουργούμε μια παιδική προσέγγιση στον συναρπαστικό κύκλο του νερού, ενισχύοντας την περιέργεια και την αγάπη των μικρών μας φίλων για τη φύση.

IMG 0887 IMG 0893 IMG 0889 IMG 0894 IMG 0888

9Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια της 9ης πανελλήνιας ημέρας αθλητισμού το νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε την πρώτη του εκπαιδευτική εκδρομή στο αθλητικό πάρκο Καρδίτσας. Ξεκινήσαμε με μια όμορφη ξενάγηση στο δημοτικό κολυμβητήριο και στη συνέχεια η γυμνάστρια, του νηπιαγωγείου μας, παρουσίασε τα εξωτερικά όργανα γυμναστικής του πάρκου στα παιδιά δείχνοντάς τους πως λειτουργούν. Ολοκληρώσαμε την εκδρομή μας με ένα συναρπαστικό μάθημα τέννις.

unnamed 1 1 unnamed unnamed 9 unnamed 8 unnamed 7 unnamed 2 unnamed 3 unnamed 4 unnamed 5 unnamed 6