Ένα τραγούδι ένας χορός μία ιστορία

Την Κυριακή 22/3/2015 στις 19:00 πραγματοποιήθηκε  στο Κιν/θέατρο Άρτεμις η εκδήλωση του 1ου Γυμνασίου Μαρκοπούλου με τίτλο “Ένα τραγούδι ένας χορός μια ιστορία” με την ευκαιρία του εορτασμού της Εθνικής Επετείου του 1821. Στην εκδήλωση συμμετείχε η χορωδία του σχολείου “Μουσικές Αποχρώσεις”, η χορευτική ομάδα, μαθητές από το Λύκειο Μαρκοπούλου, καθώς και πρωτοετείς φοιτητές του τόπου μας. Την εκδήλωση πλαισίωσε η παρουσίαση του σπουδαίου ερμηνευτή και μουσικού Λάκη Χαλκιά, τα τραγούδια του οποίου συνόδευε η χορωδία με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μουσικής του σχολείου μας κας Μαρίας Μουσέτη, η οποία είχε και την επιμέλεια της όλης διοργάνωσης.

Τα τραγούδια χωρίστηκαν σε πέντε περιόδους από την αρχαιότητα μέχρι το σύγχρονο έντεχνο τραγούδι και στηρίχθηκε στο βιβλίο του καλλιτέχνη 2500 χρόνια Ελληνική Μουσική, το οποίο είχε παρουσιαστεί και στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Την εκδήλωση στήριξαν ο δήμος Μαρκοπούλου και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας.

Οι εκδηλώσεις επιδοκιμασίας του κοινού στο τέλος της γιορτής πιστοποίησαν τη επιτυχία, αλλά και την επίτευξη του στόχου, που είχε τεθεί ” το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία”.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα τραγούδι ένας χορός μία ιστορία

Καλημέρα κόσμε!