Επικοινωνία-Κώδικες επικοινωνίας

epikoinwnia

Γιατί να επιλέξω τη συγκεκριμένη μέθοδο στα μαθήματα της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας;

Η εφαρμογή της συγκεκριμένης μεθόδου σε όλες τις σχολικές βαθμίδες έχει αρκετά πλεονεκτήματα. Ιδιαίτερα στην Α’ Γυμνασίου, όπου οι μαθητές βιώνουν έντονες αλλαγές κατά τη μετάβαση από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, οι οποίες, επηρεάζουν τόσο την ελεύθερη έκφραση όσο και την κοινωνικοποίηση τους. Η μέθοδος αυτή τους κινητοποιεί να ξεδιπλώσουν και να εκφράσουν τις υπάρχουσες γνώσεις τους χωρίς να αισθάνονται ότι κρίνονται από τον καθηγητή που βρίσκεται απέναντί τους. Στη συνέχεια περιορίζοντας ο εκπαιδευτικός το ρόλο του, οι μαθητές κατέληξαν να συζητούν μεταξύ τους και να κοινωνικοποιούνται. Ο ένας διόρθωνε τον άλλον προωθώντας όλο και περισσότερες ιδέες και εξελίσσοντας τον τρόπο σκέψης τους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επικοινωνία-Κώδικες επικοινωνίας

Καλημέρα κόσμε!