Ρομποτική: Ard-project, μία ευκαιρία συνεργατικής διδακτικής παρέμβασης

Η παρέμβαση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας. Συστάθηκαν ομάδες με κριτήριο την ισοδυναμία τους ως προς ποικίλες δεξιότητες των μελών. Η αρχική φάση αφορούσε την εξοικείωση με τον μικροελεγκτή Arduino και τις βασικές ηλεκτρονικές διατάξεις μέσω απλών κατασκευών. Κατόπιν αποφασίστηκε  από τους μαθητές η κατασκευή μακέτας σπιτιού που θα περιλάμβανε αυτοματισμούς, το «Ard-House». Άλλοι σχεδίασαν, άλλοι μέτρησαν και έκοψαν, άλλοι ζωγράφισαν, άλλοι έγραψαν κώδικα, ενώ άλλοι δημιούργησαν κυκλώματα μέσα από στοχευμένη διαδικασία αναζήτησης λύσεων, λήψης αποφάσεων και επίλυσης προβλημάτων. Η όλη διαδικασία και τα αποτελέσματα περιγράφονται αναλυτικά στη διεύθυνση http://4syn-thess2016.ekped.gr/wp-content/uploads/2016/04/vol4_154-090-099.pdf. Το τελικό προϊόν παρουσιάστηκε στην έκθεση κατασκευών του Ε.Κ.Φ.Ε . Ν. Λέσβου (βλ. σχετικό βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=_u2K_wZVCbQ).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Μία αλλιώτικη επίσκεψη….σε ένα αλλιώτικο Μουσείο

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Μουσείο Μαστίχας της Χίου, το οποίο χωρίζεται σε τρεις θεματικές ενότητες. Αρχικά οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο σχετικό με την μαστίχα (την ιστορία  της, τη συγκομιδή, την επεξεργασία, κ.λ.π.). Κατόπιν, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες. Τρεις ομάδες ανέλαβαν, αφού περιηγηθούν στο χώρο και αναζητήσουν πληροφορίες, να παρουσιάσουν η καθεμιά από μία θεματική ενότητα του Μουσείου με πρωτότυπο τρόπο της επιλογής τους, μία ομάδα ανέλαβε τη βιντεοσκόπηση της δράσης, και ένας μαθητής συγκέντρωσε πληροφορίες για την ιστορία, την αρχιτεκτονική και τον περιβάλλοντα χώρο του κτιρίου, τις οποίες παρουσίασε  κατά την ολοκλήρωση της δράσης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Όλυμπος Καρπάθου

Κατηγορίες: Παραδοσιακοί Ελληνικοί Χοροί, Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

ΤΠΕ και MicroWorlds Pro

MicroWorlds Pro allows students to create dynamic, interactive school and Internet projects using the most powerful Logo ever developed! It lets students become active web designers not just passive web viewers. Teachers and students can use MicroWorlds Pro to enhance their understanding of MicroWorlds and to get a real sense of the depth and breadth of this powerful multimedia programming environment. Helps develop creativity, problem-solving, and critical thinking skills. MicroWorlds Pro is so versatile it can be used in any subject area.

Κατηγορίες: ΤΠΕ | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο