ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΕΚ (ΔΙΕΚ)

Για την εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ για το σχολικό έτος 2023-24 ισχύουν τα παρακάτω:

ΦΕΚ Τεύχος B’ 5837/15.12.2021

Άρθρο 4

2. Στα Ι.Ε.Κ. εγγράφονται οι απόφοιτοι της μη υποχρεωτικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ήτοι των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., καθώς και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων.

3. Η επιλογή των καταρτιζόμενων στα Ι.Ε.Κ. δύναται να διενεργείται με τις ακόλουθες διαδικασίες:

α) Με τη συμπλήρωση Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου των τελειόφοιτων και των υποψηφίων των Πα- νελλαδικών εξετάσεων,

β) με την υποβολή αίτησης επιλογής στο ειδικό πληροφοριακό σύστημα της Γ.Γ.Ε.Ε.Κ.Δ.Β.Μ.και Ν.

Ο υποψήφιος της περ. β) για την εισαγωγή του σε Δημόσια Ι.Ε.Κ. της επιλογής του μπορεί να δηλώσει στην αίτησή του μέχρι πέντε (5) προτιμήσεις συνολικά, με σειρά προτεραιότητας.

4. Η ανακοίνωση έναρξης υποβολής αιτήσεων της περ. β) της παρ. 3 εκδίδεται από τη Διεύθυνση Εφαρμογής Επαγγελματικής Κατάρτισης της Γ.Γ.Ε.Ε.Κ.Δ.Β.Μ. και Ν. μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου κάθε έτους.

5. Για τη μοριοδότηση των υποψηφίων καταρτιζόμενων λαμβάνονται υπόψη τα ακόλουθα:

α) Ο βαθμός του τίτλου σπουδών, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή στο Ι.Ε.Κ. Τα μόρια που δίνει ο τίτλος είναι όσα ο γενικός βαθμός, με μετατροπή του κλασματικού μέρους σε δεκαδικό. Σε περίπτωση που ο βαθμός του τίτλου σπουδών είναι εκφρασμένος σε διαφορετική από την εικοσάβαθμη κλίμακα, γίνεται αναγωγή στην εικοσάβαθμη κλίμακα από τις κατά τόπους Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σε ό,τι αφορά στους τίτλους Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης της αλλοδαπής απαιτείται προηγουμένως επίσημη μετάφραση του τίτλου, καθώς και η ισοτιμία του από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π..

β) Η ιδιότητα του πολύτεκνου γονέα ή του τέκνου πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτή αποδεικνύεται από πιστοποιητικό του Δήμου ή από επίσημο έγγραφο της ένωσης Πολυτέκνων Ελλάδας, πέντε (5) μόρια.

γ) Η ιδιότητα τρίτεκνου γονέα ή τέκνου τρίτεκνης οικογένειας, όπως αυτή αποδεικνύεται από πιστοποιητικό του Δήμου, τρία (3) μόρια.

δ) Η ιδιότητα του προστάτη ή του τέκνου μονογονεϊκής οικογένειας τρία (3) μόρια.

ε) Σε περίπτωση ισοβαθμίας, τη σειρά καθορίζουν: 1) η ιδιότητα πολύτεκνου γονέα ή τέκνου πολύτεκνης οικογένειας, 2) η ιδιότητα τρίτεκνου γονέα ή τέκνου τρίτεκνης οικογένειας, 3) η ιδιότητα προστάτη ή τέκνου μονογονεϊκής οικογένειας, 4) ο βαθμός του τίτλου.

Μπορείτε να δείτε ολόκληρο το ΦΕΚ εδώ.

Εδώ μπορείτε να δείτε τις ειδικότητες των ΔΙΕΚ του ΥΠΑΙΘΑ του νομού Θεσσαλονίκης.

Ακόμη λειτουργούν ΔΙΕΚ αρμοδιότητας Υπουργείου Υγείας:

-ΔΙΕΚ 3ης Υ.ΠΕ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ  Γ.Ν. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ .Γ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Βοηθός Νοσηλευτικής Γενικής Νοσηλείας (Α΄ και Γ’ εξάμηνο κατατάξεις)

ΙΕΚ ΕΚΑΒ Θεσσαλονίκης, που παρέχει  εκπαίδευση στην ειδικότητα «Διασώστης–Πλήρωμα Ασθενοφόρου»

Μαβίλη 33, Πουρνάρι Πυλαίας, Τ.Κ. 55535

Τηλ.: 2310397155 & 2310397157 | e-mail: thes.edu@ekab.gr

Περισσότερε πληροφορίες εδώ.
Κατηγορίες: Σπουδές | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΕΚ (ΔΙΕΚ)

Επαγγελματικός προσανατολισμός

Κατηγορίες: Επαγγελματικός Προσανατολισμός | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαγγελματικός προσανατολισμός

Σχολική Διαμεσολάβηση

Τι είναι η Σχολική Διαμεσολάβηση

Κατηγορίες: Συνεργασία στο σχολείο | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική Διαμεσολάβηση

Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός είναι απαραίτητος και θα ήταν χρήσιμο να περιληφθεί στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου.

Κατηγορίες: Επαγγελματικός Προσανατολισμός | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός