Νοέ 30 2011

To φινλανδικό θαύμα

To εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας  σταθερά κατατάσσεται μεταξύ των καλύτερων στον κόσμο για περισσότερο από μια δεκαετία. Ο γρίφος είναι, γιατί  η Φινλανδία;

Κινηματογραφιστής ντοκιμαντέρ, ο Bob Compton, μαζί με τον ερευνητή του Χάρβαρντ, Δρ Tony Wagner, αποφάσισαν να μάθουν. Το αποτέλεσμα της έρευνάς τους αποτυπώνεται σε μια νέα ταινία, «Το φαινόμενο της Φινλανδίας: Μέσα στο πιο εκπληκτικό σχολικό σύστημα στον κόσμο”.

Στην   60 λεπτη ταινία, ο Δρ Wagner καθοδηγεί το θεατή    στο εσωτερικό του καλύτερα οργανωμένου εκπαιδευτικού συστήματος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στον κόσμο. Ο   εκπαιδευτικός και συγγραφέας του best-seller βιβλίο του «Το Παγκόσμιο χάσμα επιδόσεων,” ο Δρ Wagner  εξερευνά και να εξηγηγεί την επιτυχία της Φινλανδίας. Επισκεπτόμενος τις τάξεις και μέσα από συνεντεύξεις με μαθητές, δασκάλους, γονείς, τους διευθυντές και τους κυβερνητικούς αξιωματούχους,   αποκαλύπτει τους   παράγοντες που  κατατάσσουν το Φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα   1 στον κόσμο.

Κρατώ το σημείο που αναφέρει ότι ‘ολοι (πολιτικοί, διευθυντές, δάσκαλοι, πανεπιστήμια έχουν συνειδητοποιήσει ότι η εκπαίδευση είναι η μόνη “πλουτοπαραγωγική πηγή ” της χώρας και έχουν επενδύσει σ αυτή.