Νοέ 18 2010

“Αποτυπώματα” 2010

Έγκριση συμμετοχής των σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης καθώς και των ειδικών σχολείων για τις καλλιτεχνικές συμπράξεις στο Μουσείο Βορρέ, στα πλαίσια της έκθεσης “Αποτυπώματα» 2011 – Special Olympics” Εκτύπωση E-mail
Σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη συμμετοχή των σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, καθώς και των ειδικών σχολείων στις καλλιτεχνικές συμπράξεις στο Μουσείο Βορρέ, στα πλαίσια της έκθεσης «Αποτυπώματα» 2011 – Special Olympics. Οι εν λόγω συμπράξεις αφορούν τη σχολική χρονιά 2010-2011 και πραγματοποιούνται καθημερινές 09:30 με 12:30, στα καλλιτεχνικά εργαστήρια του Μουσείου Βορρέ, μετά από ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου.

Στα πλαίσια των συμπράξεων πραγματοποιούνται συνεργασίες παιδιών και νέων με διανοητική στέρηση από ιδρύματα, κοινωνικούς φορείς και ειδικά σχολεία με παιδιά δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου καθώς και φοιτητές για την υλοποίηση ατομικών ή ομαδικών έργων, που θα παρουσιαστούν στα πλαίσια της έκθεσης «Αποτυπώματα» 2011 – Special Olympics. Στόχος των καλλιτεχνικών συμπράξεων είναι η προαγωγή των ευπαθών κοινωνικών ομάδων και η ευαισθητοποίηση των νέων που δεν αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

Για τους συμμετέχοντες από την περιφέρεια, οι καλλιτεχνικές συμπράξεις γίνονται στους χώρους του κοινωνικού φορέα ή του σχολείου στον τόπο διαμονής τους.

Για περισσότερες πληροφορίες:

κα Αθηνά Κρητικού-Γεννηματά (Πρόεδρος Δ.Σ. – Σ.Κ.Ε.Π.), τηλ. 6944396969, 2118009876, email: skep.association@yahoo.com

και κα Ιλεάνα Βασδέκη (Υπεύθυνη Επικοινωνίας Σ.Κ.Ε.Π.),τηλ. 6936742646, 211 8009876, email: skep.association@vahoo.com .

Ιστοσελίδα: www.skep.gr.
Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ