Ζιζάννειο 2004-2017

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΠΑΔΟΥΒΑ στις 18/06/2017

Τα τεύχη του Ζιζαννείου περιέχονται στο ιστολόγιο που ακολουθεί. Το Ζιζάννειο ξεκίνησε ως μια εκδοτική δοκιμή με τους μαθητές της Γ’ γυμνασίου το 2004. Η ταυτότητά του διαμορφώθηκε την επόμενη χρονιά, όταν ήρθαν στην ομάδα τα πρώτα λογοτεχνικά κείμενα. Το Ζιζάννειο δεν υπήρξε ποτέ όμιλος δημιουργικής γραφής. Η έμπνευση και η μύηση στη συγγραφή προέκυπτε από τη σχέση των παιδιών της ομάδας, τα βιώματά τους που γίνονταν αντικείμενο κουβέντας και συγκίνησης και από το αίσθημα της ελευθερίας που τους δινόταν αυτό το δίωρο της Παρασκευής να είναι ο εαυτός τους-ο εαυτός τους μέσα στη σχολική ομάδα και απέναντι στον καθηγητή- πράγμα πολύτιμο και …συγγραφικά αποδοτικό…απ’ ότι φάνηκε τελικά. Έτσι προέκυψαν αυτά τα 23 τεύχη που αποτελούν παρακαταθήκη εφηβικής γραφής, αλλά και πραγματοποίηση ενός εφηβικού ονείρου!

Τα αφιερώνω στην αείμνηστη δασκάλα μου Αλόη Σιδέρη.

Μαρία Α. Παδουβά Ζάννειο Γυμνάσιο 2001-2017