Υλικό για τη “Θεματική Εβδομάδα 2016-17” στο μάθημα των Γαλλικών

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 13/05/2017

Δραστηριότητες για την Α’ γυμνασίου. Τμήματα Γαλλικών Α1/Α2/Α3

Θεματικός άξονας : Εθισμοί και εξαρτήσεις.Internet et moi

Θεματική Ενότητα : Ενημέρωση/ Ευαισθητοποίηση στην ορθή χρήση του διαδικτύου (προσέγγιση της ανάπτυξης εθιστικών συμπεριφορών)

Βιβλίο μαθητή Action fr 1, ενότητα 3, “Mes loisirs préférés”. Οι ασχολίες του ελεύθερου χρόνου.           Ερωτηματολόγιο με θέμα “Το διαδίκτυο και εγώ”.

Περιγραφή : Κατανόηση λεξιλογίου και συμπλήρωση ερωτηματολογίου για τη χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, ιδεοκαταιγίδα,  συζήτηση, σε ομάδες δημιουργία αφίσας ή συλλογικής αφήγησης

Εκπαιδευτικό Υλικό : Σχολικό βιβλίο, “The Web we want” και άλλες πηγές. Ψηφιακά αρχεία, φύλλα εργασίας.

Δραστηριότητες για τη Γ’ γυμνασίου. Τμήματα Γαλλικών Γ1/Γ2/Γ3

Θεματικός άξονας :  Έμφυλες ταυτότητες.  francaises devenues libres

Θεματική Ενότητα : Γυναικείες φιγούρες της Γαλλικής Επανάστασης (Ανθρώπινα δικαιώματα & δικαιώματα των γυναικών)

Figures de femmes de la Révolution française

Περιγραφή : Κατανόηση και σχολιασμός πολυτροπικών κειμένων και ψηφιακών αρχείων, εργασία σε ομάδες, συζήτηση, αναζήτηση πληροφοριών, παρουσίαση στην τάξη, συμπεράσματα

Εκπαιδευτικό Υλικό : Με αφετηρία την Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του 1789, θα εξεταστεί η θέση και ο ρόλος της γυναίκας στη Γαλλική Επανάσταση μέσα από κείμενα, αναπαραστάσεις και σύμβολα της εποχής. Ψηφιακά αρχεία, φύλλα εργασίας.