26 Σεπτεμβρίου 2016:Ας γιορτάσουμε μαζί την Ευρωπαϊκή Ημέρα των Γλωσσών!

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 26/09/2016

bloggif_57d8099723704bloggif_A1

Για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Γλωσσών, οι μαθητές της Α’ και Γ’ τάξης έφτιαξαν σύννεφα λέξεων και ζωγραφιές που εκτίθενται στους χώρους του σχολείου μας. Επίσης ηχογραφήσαμε στην τάξη συλλογική απαγγελία των λέξεων της πολυγλωσσίας σε δυο γλώσσες από τους μαθητές του Α3. Τέλος, μαθητές Γαλλικών της Γ’τάξης συμμετείχαν σε φόρουμ με θέμα τους λόγους που μαθαίνουμε ξένες γλώσσες μαζί με μαθητές από 13 σχολεία εννέα ευρωπαϊκών χωρών στα πλαίσια γαλλόφωνου έργου eTw  Fêtons ensemble la Journée européenne des langues !  Τις δραστηριότητες επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες Ελένη Σταυροπούλου και Ευσταθία Αγγελή. Για περισσότερα δείτε στην ηλεκτρονική τάξη του σχολείου μας.

Υποστηρίξτε τη δράση μας ψηφίζοντας στον επίσημο ιστότοπο της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Γλωσσών εδώ μέχρι τις 20 Οκτωβρίου.

Το ηλεκτρονικό μας βιβλίο με τις συνεργατικές δημιουργίες όλων των συμμετεχόντων :