ΕΦΗΒΙΚΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Συγγραφέας: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΖΑΝΝΕΙΟ στις 10/10/2015

Ο Όμιλος Αριστείας και Δημιουργικότητας με θέμα “Εφηβικά πορτρέτα μέσα από την τέχνη του κινηματογράφου” έχει στόχο να συνδέσει τον κινηματογράφο με το μάθημα της λογοτεχνίας. Θα προβληθούν ταινίες ή αποσπάσματα ταινιών, στις οποίες οι έφηβοι πρωταγωνιστές βιώνουν τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες της εφηβείας. Οι μαθητές θα μελετήσουν δημιουργικά στο πλαίσιο της ομαδοσυνεργατικής διαδικασίας πώς ο κινηματογραφικός φακός φωτίζει τη μετάβαση στην ενηλικίωση. Ακόμη, θα γίνει προσπάθεια συγκριτικής μελέτης λογοτεχνικών έργων που μεταφέρθηκαν στον κινηματογράφο και κατανόησης των αφηγηματικών τεχνικών που χρησιμοποιούνται στις δύο αυτές τέχνες. Οι μαθητές θα κληθούν να συνθέσουν πορτρέτα εφήβων, να ερευνήσουν ζητήματα σκηνοθετικής οπτικής, να εκπονήσουν εργασίες σε επιλεγμένες θεματικές ενότητες και τέλος να γράψουν τα δικά τους κινηματογραφικά σενάρια και λογοτεχνικά αφηγήματα συμμετέχοντας ενδεχομένως, σε λογοτεχνικούς μαθητικούς διαγωνισμούς.