Ευρωπαϊκά βραβεία etwinning : ειδικό βραβείο Γαλλικής Γλώσσας στο έργο μας “Οδυσσέας 2014”

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 26/05/2015

(αναδημοσίευση από την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας)

14-05-15 Τελετή Βράβευσης: Η Ευρώπη γιορτάζει τα καλύτερα eTwinning έργα και τα 10 χρόνια της δράσης

Τα καλύτερα έργα eTwinning σε ευρωπαϊκό επίπεδο παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της Τελετής Βράβευσης που πραγματοποιήθηκε στις 7 Μαΐου , στο Βέλγικο Ινστιτούτο Φυσικών Επιστημών στις Βρυξέλλες. Ο κύριος στόχος της εκδήλωσης ήταν η βράβευση των καλύτερων έργων eTwinning που υλοποιήθηκαν κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά, και, κυρίως, η επιβράβευση των ανθρώπων, εκπαιδευτικών και μαθητών, που συμμετείχαν σε αυτά.

Την τελετή παρακολούθησαν περισσότεροι από 200 συμμετέχοντες, εκπαιδευτικοί και μαθητές από 16 ευρωπαϊκές χώρες, μέλη των Εθνικών Υπηρεσιών Υποστήριξης και υψηλόβαθμά στελέχη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Στην Ελλάδα, διακρίθηκαν [16 εκπαιδευτικοί. Μεταξύ αυτών από το] Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πειραιά, Ελένη Σταυροπούλου, Ελένη Μαρινάτου, Ευσταθία Αγγέλη για το έργο «Ulysse 2014 : l’odyssée du twinspace» (Ειδικό βραβείο Γαλλικής Γλώσσας)

Δείτε το δελτίο τύπου εδώ.                                                                                                                                                                      Άλλη πηγή : Δημοσίευση του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης  Ένθερμη συμμετοχή και διακρίσεις για τα ελληνικά σχολεία στα βραβεία eTwinning 2015

Ανταπόκριση από την ευρωπαϊκή πύλη του eTwinning  http://conference10.etwinning.net/2015/07/15/ulysse-2014-lodyssee-du-twinspace/

IMG_1538

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας του περσινού Β3/4 που συμμετείχαν στο έργο !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Διευθυντή μας, κο Σίμο Τσελέντη, και το Σύλλογο του σχολείου μας, για την στήριξη που μας παρείχε.

Διαβάστε εδώ το τελικό προϊόν του έργου, ένα ηλεκτρονικό βιβλίο με τις ιστορίες όλων των τάξεων που συμμετείχαν, εικονογραφημένο με  σχέδια των μαθητών του Ζάννειου Γυμνάσιου, εμπνευσμένα από την Οδύσσεια :