Όμιλος Αγγλικής Λογοτεχνίας και Δημιουργικής Γραφής.

Συγγραφέας: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΖΑΝΝΕΙΟ στις 03/10/2014

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Αγγελική Παπαγεωργίου.

Ο Όμιλος ΑγγλικήςΛογοτεχνίας έχει ως κύριο στόχο να βελτιώσει τις ικανότητες Ανάγνωσης και Παραγωγής Γραπτού λόγου μέσα από την επαφή των μαθητών με αυθεντικά έργα της Αγγλικής Πεζογραφίας και Ποίησης.

Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με αποσπάσματα έργων από διάφορες περιόδους, μελετούν το ιστορικό πλαίσιο και παράγουν τα δικά τους κείμενα με δημιουργικό τρόπο.

Εξοικειώνονται με τον Αφηγηματικό και Ποιητικό λόγο και συνειδητοποιούν ότι η Αγγλική Γλώσσαδεν  είναι μόνο ένα σύνολο γραμματοσυντακτικών κανόνων αλλά φορέας κουλτούρας και πολιτισμού.

Απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου με ελάχιστη γνώση Αγγλικών Επιπέδου Α2+ σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες (Common European Framework of Reference for Languages)