Αλληλογραφία με γάλλους μαθητές

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 22/04/2011

Την ερχόμενη σχολική χρονιά 2011-2012, οι μαθητές Γαλλικών της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας  πρόκειται να αλληλογραφήσουν με  γάλλους μαθητές των Αρχαίων Ελληνικών.

Από το 2005, η συνεργασία αυτή πραγματοποιείται μέσω του Γαλλικού Ινστιτούτου της Αθήνας και του μορφωτικού τμήματος της Γαλλικής Πρεσβείας, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών ανταλλαγών μεταξύ Ελλάδας και Γαλλίας.

Έτσι, τη σχολική χρονιά 2005-2006, οι μαθητές μας της Β’ και Γ’ Γυμνασίου αντάλλαξαν επιστολές με μαθητές των τμημάτων Αρχαίων Ελληνικών των γυμνασίων

Collège du château de l’Hers (4,avenue de Lasbordes -31500 TOULOUSE).

Υπεύθυνη : κα Marie-Hélène Lentin, καθηγήτρια Αρχαίων Ελληνικών,  και

Collège Antoine-de-Saint-Exupéry  (rue des Gargailles – 63370 LEMPDES). Υπεύθυνος : κος JeanClaude Gaudiat, καθηγητής Κλασσικής Φιλολογίας.

Την επόμενη χρονιά,2006-2007,  αλληλογραφήσαμε με το γυμνάσιο του Παρισιού  Collège Georges Courteline ( 48, avenue Dd Arnold Netter – 75012 PARIS ). Υπεύθυνη καθηγήτρια Αρχαίων Ελληνικών : κα Annie Richard.

Τέλος, κατά την περσινή χρονιά 2009-2010, οι μαθητές μας της  Γ’ Γυμνασίου αλληλογράφησαν ξανά με μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του Collège du château de l’Hers της Τουλούζης, το οποίο μετονομάστηκε σε Collège Jean Pierre VERNANT παίρνοντας το όνομα του μεγάλου γάλλου ελληνιστή. Υπεύθυνη καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας ήταν και πάλι η κα Marie-Hélène Lentin.

Δείτε δείγματα της αλληλογραφίας  του σχολικού έτους 2009-2010 :

lettre de Camille à Irène, Toulouse, avril 2010

réponse d’Irène à Camille, Le Pirée, avril 2010