6ο ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΝΕΩΝ-Παλαιά Βουλή

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΙΝΑΡΔΟΣ στις 23/01/2011

6ο ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΝΕΩΝ

Στις 21 και 22 Ιανουαρίου 2011, στο Μέγαρο της Παλαιάς Βουλής, διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Νέα Γενιά Ζηρίδη, τη Μεγάλη του Γένους Σχολή και την Αμπέτειο Σχολή Καΐρου, το 6ο Διασχολικό Συνέδριο Νέων, υπό τον τίτλο «Τα ιστορικά εκπαιδευτήρια ως φορείς του Οικουμενικού Ελληνισμού». Το συνέδριο τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού του Υπουργείου Εξωτερικών, και της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στο συνέδριο συμμετείχαν από το Σχολείο μας οι μαθητές-τριες Ορέστης Γαρμπής, Αντώνης Δαφνομήλης, Νίκος Κάσδαγλης, Ιωάννα Κυργιαλάνη και Κώστας Ματθαίου, υπό την επίβλεψη του φιλολόγου κου Νίκου Λινάρδου. Στην ιστορική και μεγαλοπρεπή αίθουσα συνεδριάσεων της Παλαιάς Βουλής, ενώπιον πολυπληθούς κοινού, η πενταμελής αντιπροσωπία των μαθητών – μελών του Ρητορικού Ομίλου του Σχολείου μας – παρουσίασε εισήγηση με θέμα: «Συμπόρευση εκπαίδευσης και κοινωνίας: η ιστορία του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου Πειραιά» (όλο το κείμενο της εισήγησης δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας). Οι μαθητές μας παρουσίασαν την ιστορία του Ζαννείου και κατέδειξαν ότι η εκπαιδευτική του προσφορά συνδέεται με τις μεταβαλλόμενες ιστορικές περιστάσεις και τις ανάγκες της πειραϊκής – και ευρύτερα της ελληνικής – κοινωνίας. Στις εργασίες του συνεδρίου συμμετείχαν διακεκριμένοι πανεπιστημιακοί καθηγητές, εκπαιδευτικοί της Μέσης Εκπαίδευσης, γονείς, και μαθητές από διάφορα ιστορικά εκπαιδευτικά ιδρύματα του Ελλαδικού χώρου και της Ελληνικής Ομογένειας. Από το σχολείο μας το συνέδριο παρακολούθησαν επίσης ο Διευθυντής κος Σ. Τσελέντης, και οι καθηγητές Ε. Αποστολίδου και Μ. Μιχαλιός.

Ν. Λινάρδος, φιλόλογος.