Κλιματικές Αλλαγές – Μετεωρολογική Εκπαίδευση – Καιρός

Συγγραφέας: Ανδρέας Ρηγάτος στις 29/06/2009

Το Σχολικό Έτος 2008-2009 πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης πρόγραμμα με τίτλο “Κλιματικές Αλλαγές – Μετεωρολογική Εκπαίδευση – Καιρός”. Ο στόχος της μελέτης ήταν η αλληλεπίδρασης της Θερμοκρασίας και συνηθισμένων ρύπων της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά και η σύγκριση με άλλες επιβαρυμένες περιοχές. Υπεύθυνοι Καθηγητές: Ανδρέας Ρηγάτος Φυσικός-Πληροφορικός και Χρυσάνθη Ορλανδάτου Χημικός καθηγητές του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου. Ομάδες μαθητών κατέγραφαν όσο διαρκούσε το πρόγραμμα την θερμοκρασία την βροχόπτωση στους τόπους κατοικοίας τους που είναι η ευρύτερη περιοχή του Πειραιά. Επίσης κατέγραφαν για την ίδια ημέρα τις πληροφορίες (που δημοσιεύονται στο διαδίκτυο) για τους ρύπους από το διοξείδιο του Αζώτου, το Διοξείδιο του θείου και τα αιωρούμενα σωματίδια όπως εμφανίζονται στον Πειραιά την Γεωπονική Σχολή και το Κέντρο της Αθήνας. Η επεξεργασία των δεδομένων και η δημιουργία των γραφικών παραστάσεων έγινε από τους μαθητές στο εργαστήριο Πληροφορικής με τη βοήθεια του λογιστικού φύλλου.
Το αποτέλεσμα της προσπάθειας πήρε την μορφή μιας εργασίας perivallon2009.pdf
Στα πλαίσια του ίδιου προγράμματος πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία (ΕΜΥ) στο παλαιό αεροδρόμιο του Ελληνικού όπου μαθητές και συνοδοί καθηγητές περιηγήθηκαν στου χώρους της ΕΜΥ, γνώρισαν από κοντά τους μετεωρολογικούς σταθμούς με τα καταγραφικά τους όργανα και παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα ομιλία για την πρόγνωση του καιρού.