Το νέο σύστημα επιλογής Διευθυντών Σχολείων

διευθυντήςΑ. Μοριοδότηση τίτλων σπουδών. Β. Μοριοδότηση της προϋπηρεσίας. Γ. Μοριοδότηση της Συνέντευξης των υποψηφίων Διευθυντών. Δ. Πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων για τους υποψηφίους Διευθυντές Σχολείων χωρίς μοριοδότηση.

Ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας Γιάννης Παντής ανακοίνωσε την οριστική απόφαση της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας για το νέο σύστημα επιλογής Διευθυντών Σχολείων, επιβεβαιώνοντας πλήρως το ρεπορτάζ του esos που δημοσιεύσαμε την περασμένη εβδομάδα.

Ειδικότερα ο Γενικός Γραμματέας μιλώντας στην ΕΡΤ1 ανακοίνωσε ότι το νέο σύστημα έχει τους εξής “πυλώνες”:

Α. Μοριοδότηση τίτλων σπουδών

Β. Μοριοδότηση της προϋπηρεσίας

Γ. Μοριοδότηση της Συνέντευξης των υποψηφίων Διευθυντών

Δ. Το πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων για τους υποψηφίους Διευθυντές Σχολείων χωρίς μοριοδότηση. Το πρακτικό θα διαβιβαστεί στα μέλη του Συμβουλίων Επιλογής Διευθυντών το οποίο θα έχουν διαβάσει πριν τη Συνέντευξη.

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ