“Στροφή” υπουργού και στη συνέντευξη για την επιλογή Διευθυντών Σχολείων

ΓΑΒΡΟΓΛΟΥΠρώτα οι κρίσεις Διευθυντών Εκπαίδευσης και μετά η επιλογή Διευθυντών Σχολείων

Νέο σενάριο για την επιλογή Διευθυντών Σχολείων , μόνο για το επόμενο σχολικό έτος 2017-18 , το οποίο φέρεται να είναι και το επικρατέστερο , επεξεργάζεται ο υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου.

Το σενάριο έχει ως εξής:

ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ: Κρίσεις Διευθυντών Εκπαίδευσης

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ: Αφού γίνει η επιλογή των νέων Διευθυντών Εκπαίδευσης θα ακολουθήσει η συγκρότηση των Συμβουλίων Επιλογής Διευθυντών Σχολείων.

ΤΡΙΤΟ ΣΤΑΔΙΟ: Προκήρυξη θέσεων Διευθυντών όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας της χώρας.

ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΤΑΔΙΟ: Κατάθεση των δικαιολογητικών των υποψηφίων Διευθυντών Σχολείων

ΠΕΜΠΤΟ ΣΤΑΔΙΟ: Ανακοίνωση της μοριοδότησης των αντικειμενικών κριτηρίων

ΕΚΤΟ ΣΤΑΔΙΟ:Διαδικασία Συνέντευξης για όλους τους υποψήφιους Διευθυντές Σχολείων

ΕΒΔΟΜΟ ΣΤΑΔΙΟ: Ανακοίνωση των νέων Διευθυντών , πριν τις 15 Αυγούστου

Την τελική απόφαση αναμένεται να λάβει ο υπουργός Παιδείας μέχρι αύριο, ύστερα από συσκέψεις που θα έχει με συνεργάτες του και άλλους υπηρεσιακούς παράγοντες του υπουργείου.

Το δεύτερο σενάριο

Το δεύτερο αρχικό σενάριο που φέρεται να εγκαταλείπει ο υπουργός Παιδείας, προβλέπει:

Α. Επιλογές Διευθυντών με θητεία ενός σχολικού έτους.

Β. Προσόντα: Τυπικά και προϋπηρεσία.

Γ. Δεν θα περιλαμβάνεται στη διαδικασία η “Συνέντευξη” και η “ψηφοφορία”.

Θα ακολουθήσει μέσα στο καλοκαίρι ή από τον Σεπτέμβριο διαβούλευση για την κατάρτιση του νέου νόμου που θα ορίζει τις διαδικασίες επιλογής όλων των στελεχών εκπαίδευσης, Περιφερειακών Διευθντών, Διευθυντών Εκπαίδευσης, Σχολικών Συμβούλων και Διευθυντών Σχολείων.

esos