Vivlosmania!!!

Mενού ιστολογίου:

Στήλες Εφημερίδας

Διαγωνισμός Διηγήματος

Πατήστε στην εικόνα για να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού Διηγήματος...

Blogroll

Ποιοι είμαστε

— Ομάδα εφημερίδας [σχ. έτος 2013-14]

Και φέτος είμαστε πάλι εδώ.Η Vivlosmania είναι η Διαδικτυακή Εφημερίδα του Γυμνασίου Βίβλου Νάξου και υλοποιήθηκε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος με θεματικό άξονα «Ηλεκτρονικός Μαθητικός Τύπος». Ξεκίνησε από το σχολικό έτος 2011-2012, συνεχίστηκε με επιτυχία την περσινή χρονιά και ελπίζουμε πώς και φέτος θα δημιουργήσουμε με κέφι και φαντασία, θα προβληματιστούμε σε ζητήματα της καθημερινότητάς μας, θα εκφραστούμε.

Οι μαθητές θα λειτουργήσουμε σαν δημοσιογράφοι. Διαλέγουμε τις στήλες / κατηγορίες  της εφημερίδας, επιλέγουμε θέματα που μας ενδιαφέρει να καλύψουμε, συγκεντρώνουμε στοιχεία (με διαδικτυακή ή βιβλιογραφική έρευνα, συνεντεύξεις κ.α.) και γράφουμε άρθρα σε ηλεκτρονική μορφή για να δημοσιευθούν στο ιστολόγιο του σχολείου μας. Ανάλογα με τις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντά μας χωρίσαμε τους ρόλους (ρεπόρτερ, σκιτσογράφοι, φωτογράφοι, επιμέλεια κεφαλίδας εφημερίδας).

Φέτος η ομάδα μας αποτελείται από 24 μαθητές όλων των τάξεων του Γυμνασίου μας και σχεδιάζουμε να εμπλουτίσουμε τις στήλες μας με νεά ενδιαφέροντα θέματα.

Υπεύθυνες του προγράμματος του μαθητικού τύπου είναι οι καθηγήτριες μας, Μουτσοπούλου Νεκταρία(καθηγήτρια φιλόλογος, συντονίστρια) και Μυστακίδου Μαριάνθη(καθηγήτρια πληροφορικής).

Σελίδες: 1 2 3