«Ο Αρχοντοχωριάτης» του Μολιέρου

Η Πειραματική Σκηνή ταξίδεψε στη Σκιάθο για να παρουσιάσει σε μικρούς και μεγάλους την κλασική κωμωδία του Μολιέρου «Αρχοντοχωριάτης», που καυτηριάζει τη μεγαλομανία του ανθρώπου να αναρριχηθεί κοινωνικά χωρίς κόπο.

Η παράσταση δόθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων Γυμνασίου-Λυκείου Σκιάθου την Πέμπτη 26 Απριλίου, υπό την αιγίδα του Δήμου Σκιάθου και του Συλλόγου Γυναικών Σκιάθου και την παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Το έργο παρουσιάστηκε σε διασκευή και σκηνοθεσία Δημήτρη Πανταζή, σκηνικά Μαρίας Ζαχαριά, κοστούμια Βασιλικής Μπέλιου, μουσική Γρηγόρη Σουλτάνη, φωτισμούς Δημήτρη Δημητριάδη και φωτογραφίες Αλκιβιάδη Μαρούγκα.

Τους ρόλους ερμήνευσαν οι: Ελευθερία Νικολίδου, Στράτος Μεγκές, Ζωή Τσιάμη, Σπύρος Χαλκιάς, Δημήτρης Πανταζής.