Αρχείο ημέρας 14 Δεκεμβρίου 2012

2ο Έτος, 23ο Φύλλο, 14 Δεκεμβρίου 2012

Τι είναι ένα bazaar

από τη Σταυρούλα Μυστρίδου

Το bazaar σημαίνει “ο χώρος των τιμών” και συνεπώς των ευκαιριών, αφού όλα του τα προϊόντα πωλούνται σε πολύ χαμηλές τιμές. Ένα bazaar γίνεται συνήθως σε κλειστούς χώρους. Στο bazaar πωλούνται διάφορα πράγματα χειροποίητα ή όχι. Μερικές φορές, ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια γιορτών, τα έσοδα διατίθενται για φιλανθρωπικό σκοπό και γι΄ αυτό οι τιμές είναι, κυρίως, συμβολικές. Σε ορισμένα  bazaar υπάρχει κάποιος μπουφές και ίσως, ορχήστρα με ζωντανή μουσική. Άνθρωποι επισκέπτονται τα bazaar είτε για να εκμεταλλευτούν τις προσφορές που υπάρχουν, είτε για να βοηθήσουν το σκοπό για τον οποίο οργανώνονται, βοηθώντας έτσι αυτούς που το χρειάζονται.

Χριστουγεννιάτικο Bazaar

γράφει η μαθήτρια Συμεωνίδου Αλεξάνδρα

Μυρωδιές λαχταριστών φρεσκοψημένων κουραμπιέδων σιροπιαστά μελομακάρονα, ζεστές χειμωνιάτικες σοκολάτες, πανέμορφες χειροτεχνίες όπως, πολύχρωμοι σελιδοδείκτες, περιποιημένες κάρτες και αξιοζήλευτα ημερολόγια. Προσωπικά μας αντικείμενα το καθένα με τη δική του ιστορία, παραβρέθηκαν πέρυσι τέτοιο καιρό στο χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας. Έτσι συνεισέφεραν στην προσπάθεια μας να συγκεντρώσουμε χρήματα, ώστε να γευτεί όλη μας η περιοχή τις ονειρικές μέρες των Χριστουγέννων. Επιπρόσθετα, το σημαντικότερο που κατέστησε επιτυχή την προσπάθεια μας ήταν το κλίμα. Τα χαμόγελα, οι ξέγνοιαστες φωνές, οι Χριστουγεννιάτικες μελωδίες, η όρεξη, η ζωντάνια, τα πασπαλίσματα με τις άχνες, η γνώση ότι θα ακολουθήσουν δύο εβδομάδες διακοπών και σίγουρα η σκέψη του απώτερου σκοπού, μετέτρεψε την ατμόσφαιρα σε ένα Χριστουγεννιάτικο θαύμα! Το ποσό λοιπόν που συγκεντρώθηκε, όντως διατέθηκε για την κάλυψη αναγκών άπορων οικογενειών και η όλη διαδικασία άφησε πίσω μία γλυκύτερη από αυτή των μελομακάρονων γεύση. Δε νομίζεται λοιπόν ότι φέτος, αξίζει να την καραμελώσουμε λίγο παραπάνω;

Εορταγορά 2012 (Bazaar)

Στο πλαίσιο της κοινωνικής αλληλεγγύης και αγάπης για το συνάνθρωπο, η σχολική μας κοινότητα οργανώνει στις εγκαταστάσεις μας Εορταγορά (Βazaar), για δεύτερη χρονιά φέτος, την Τετάρτη στις 19 Δεκεμβρίου από τις 17.00 έως και τις 20.00 για τους γονείς και ενήλικες επισκέπτες και την Πέμπτη στις 20 Δεκεμβρίου από τις 09.00 έως και τις 13.00 για όλα τα σχολεία της Δημοτικής μας Ενότητας.

Τα έσοδα από τις κατασκευές των μαθητών θα διατεθούν για την οικονομική υποστήριξη οικογενειών της δημοτικής ενότητας Πολυκάστρου.

Η παρουσία όλων θα μας χαροποιήσει ιδιαίτερα.

Με τιμή
Ο Διευθυντής,
ο Σύλλογος Διδασκόντων
και οι μαθητές,-τριες

Ημέρα παράδοσης των ελέγχων του Α’ Τριμήνου, η τελευταία Παρασκευή πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων

Ημέρα παράδοσης των ελέγχων η τελευταία μέρα του σχολείου, πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων. Οι έλεγχοι προόδου του Α’ τριμήνου θα δοθούν  στους κηδεμόνες των μαθητών/τριών την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2012.

Οι κηδεμόνες μπορούν να ενημερώνονται για την πρόοδο των μαθητών/-τριών αμέσως μετά το πέρας της Χριστουγεννιάτικης γιορτής, από τις 11:30 π.μ. και εξής.

Πολύ καλή η εμφάνιση των ομάδων καλαθοσφαίρισης αγοριών και κοριτσιών του σχολείου μας

Πολύ καλή ήταν η εμφάνιση των ομάδων καλαθοσφαίρισης αγοριών και κοριτσιών του σχολείου μας στους αγώνες που διεξήχθησαν μεταξύ των Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παιονίας την προηγούμενη Πέμπτη, 6 Δεκεμβρίου 2012, στο κλειστό Γυμναστήριο της Γουμένισσας. Στο πρώτο παιχνίδι, τα αγόρια αντιμετώπισαν την ομάδα του Γυμνάσιου Γουμένισσας κι ύστερα από μια δύσκολη αναμέτρηση στέφτηκαν νικητές με σκορ 26-25 κι έτσι πέρασαν στον τελικό. Εκεί αντιμετώπισαν την ομάδα του Γυμνάσιου Αξιούπολης και την νίκησαν με σκορ 26-11.

Τα κορίτσια από την άλλη έπαιξαν κατευθείαν στον τελικό. Ύστερα από έναν καλό αγώνα μεταξύ των ομάδων των Γυμνασίων Αξιούπολης και Γουμένισσας, νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ομάδα της Γουμένισσας. Και έτσι στον τελικό, η ομάδα των κοριτσιών του Γυμνασίου Πολυκάστρου, αντιμετώπισε την ομάδα του Γυμνασίου Γουμένισσας. Ύστερα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι η ομάδα μας ηττήθηκε με σκορ 16-12. Όλα τα παιχνίδια ήταν συναρπαστικά και τα παιδιά ευχαριστήθηκαν ιδιαίτερα αυτή την εμπειρία.

Η ομάδα των αγοριών αποτελούνταν από τους: Χαρτοματσίδη Χαράλαμπο, Γιαμπατζίδη Δημήτριο, Βαρσάμη Πέτρος, Γκόλια Γεώργιο, Παυλίδη Ιωάννη, Σκέμπη Παναγιώτη, Ηλιάδη Νικόλαο, Τίγκα Νικόλαο, Χατζίδη Νικόλαο, Κηρύκο Μηνά, Βακαλούδη Βασίλειο, Πασχαλίδη Δημήτριο.

Και η ομάδα των κοριτσιών αποτελούνταν από τις μαθήτριες: Συριανόγλου Αντιγόνη, Συμεωνίδου Αλεξάνδρα, Καρύδα Ευτυχία, Κουφού Ελένη, Γρίβα Αθανασία, Μετοχιανάκη Κατερίνα, Μετοχιανάκη Ευφροσύνη, Μίγκου Σταματία, Μουρατίδου Χαρίκλεια, Σιωνίδου Ευαγγελία, Χαρτοματσίδου Παναγιώτα, Κηρύκου Πετρίνα.